V Anglii zkrachovala jedna z největších britských rafinérií

Jedna z největších britských rafinerií v Corytonu v jihovýchodní Anglii vyhlásila bankrot. Angličané se zalekli, že se zásoby benzínu a nafty krátí, a včera proto před některými čerpacími stanicemi vytvořili fronty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rafinérie v Corytonu v jihovýchodní části Anglie zbankrotovala | Zdroj: Reuters

Příčinou krachu rafinérie je bankrot švýcarské firmy Petroplus, která rafinérii v Corytonu provozuje.

Konec Petroplusu přišel, když věřitelé zastavili firmě veškeré úvěry ve výši jedné miliardy dolarů. Společnost tak již dříve musela zavřít své provozovny ve Francii, Belgii a Švýcarsku.

Rafinérie v Corytonu je jednou z celkem osmi ve Velké Británii a je hlavním dodavatelem pohonných hmot na jihovýchodě Anglie. Zásobuje asi pětinu čerpacích stanic v této oblasti a 10 procent všech stanic po celém ostrovním království.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl spolupracovník ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek

Správci rafinérie v Corytonu ale podepsali dohodu se zákazníky, podle které mají být dodávky pohonných hmot obnoveny. Britské rafinérie a čerpací stanice navíc odebírají benzín i z dalších evropských zemí. Budoucnost 500 zaměstnanců podniku v Corytonu je ale přesto nejistá.

Britský ministr energetiky vyzval motoristy, aby nepodléhali panice, a za vládu vyjádřil přesvědčení, že v Londýně a v jihovýchodní Anglii nedostatek paliv nehrozí. Dnešní dohoda by navíc měla přispět k uklidnění situace.

Kluby motoristů přesto varují své členy před spekulanty, kteří současné situace omezené dodávky pravděpodobně využijí ke zvýšení cen benzínu i nafty.

Nejistá situace v případě dodávek ropy se tak projevuje na cenách paliv i ve Velké Británii. Další zvýšení cen se vedle bankrotu rafinérie v Corytonu očekává především v důsledku embarga Evropské unie na dovoz ropy z Íránu. V Anglii také stávkují řidiči cisternových vozů.

Ceny benzínu a nafty jsou v současnosti ve Velké Británii jedny z nejvyšších na světě.

Milan Kocourek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme