V Brazílii začíná summit velkých rozvíjejících se ekonomik

Představitelé Brazílie, Ruska, Indie a Číny, tedy čtyř největších rozvíjejících se světových ekonomik, budou ode dneška do pátku jednat v hlavním městě Brazílie o další spolupráci. Jednání lídrů takzvané skupiny BRIC navazuje na summit skupiny z loňského června v ruském Jekatěrinburgu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Brazília

Podle analýzy Raiffeisen Capital Management právě rozvíjející se ekonomiky letos několikanásobně překonají růst Evropské unie, Spojených států nebo Japonska a tomu bude odpovídat i vývoj na jejich kapitálových trzích.

V Rusku analýza odhaduje růst akcií na 33 procent. Zhruba třicetiprocentní růst by podle fondů Raiffeisenbank měly vykázat také akciové trhy v Brazílii, Číně, nebo Indii. I analytik České spořitelny Petr Bártek s prognózou souhlasí. „Protože asijské trhy mají celkově lepší ekonomické základy a růst hospodářství ve vysokých číslech se tam dá očekávat i letos,“ řekl Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brazílii začíná summit zemí skupiny BRIC. Hostem Rádia Česko byl na Michael Romancov z pražské Metropolitní univerzity.

Představitelé takzvané skupiny BRIC se setkávají podruhé. A nejde o schůzku na nízké úrovni - do Brasilie má dorazit také čínský prezident Chu Ťin-tchao.

„Tyto země mají společné zejména to, že jsou to velké země, které mají poměrně vysokou hospodářskou dynamiku, pokud se týká nárůstu ročního HDP, ale zároveň nemůžeme nevidět, že mezi nimi existuje celá řada problémů,“ uvedl na Rádiu Česko Michael Romancov z pražské Metropolitní univerzity.

„Takže podle mě jde o významnou skupinu, která na sebe dokázala strhnout mediální pozornost, ale rozhodně se nejedná o žádnou zárodečnou budoucí Evropskou unii v jakémsi transkontinentálním rozměru nebo něco podobného,“ dodal.

Katka Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme