V Břeclavi se bude těžit plyn

V Břeclavi se má začít na přelomu letošního a příštího roku těžit zemní plyn. Městské zastupitelstvo tak rozhodlo i přes protesty ochránců přírody, kteří se zejména obávají ekologických rizik souvisejících s těžbou. Mohl by být podle nich poškozen přírodní park Kančí hora, jenž je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného do světového kulturního dědictví UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

topení plynem | Foto: Jan Rosenauer

Podle místostarosty města Pavla Dominika těžba začne zřejmě na přelomu letošního a příštího roku: "Veškeré činnosti, které s těžbou souvisí, budou prováděny na základě řádných povolení. Po skončení těžby bude provedena sanace a rekultivace dotčených území a pak jsme tam doplnili podmínku týkající se vydobytého nerostu, aby těžební společnosti poskytovali městu Břeclav zákonem stanovené finanční prostředky. "

Koncem loňského roku udělaly těžařské firmy v oboře dva zkušební vrty. Právě tehdy se ukázalo, že v prostoru mezi Břeclaví a Lednicí je nejen zemní plyn, ale i zásoby ropy na osm let. Břeclav by mohla z těžby získat ročně asi 15 milionů korun. Město nyní dluží 200 milionů a podle zastupitelů peníze z těžby potřebuje.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Gabriela Sahánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme