V Bruselu stávkují evropští úředníci. Hrozí jim až třicetiprocentní snížení platů

Bruselští úředníci mají obrovské platy a žijí si jako v bavlnce. To si asi myslí drtivá většina lidí. Proto může leckdo považovat za špatný vtip zprávu, že zaměstnanci evropských institucí dnes v Bruselu stávkují – nelíbí se jim totiž plánovaná úsporná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Evropské komise v Bruselu | Foto: Reuters

„Škrty, které nás čekají, by v každé zemi vyvolaly generální stávku,“ říká šéf unijních odborů Günther Lorenz.

Evropští úředníci podle něj nejsou proti utahování opasků. Evropská komise v návrhu rozpočtu na příštích sedm let počítá s tím, že se jim zvýší daně nebo prodlouží pracovní doba. S tím odboráři souhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Güntherem Lorenzem hovořil zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Británie nebo Německo ale požadují mnohem větší úspor – na výdajích na administrativu chtějí ušetřit až 15 miliard eur, tedy skoro 400 miliard korun.

„To nejde, to je prostě příliš,“ říká Lorenz. Platy zaměstnanců v Bruselu by se pak podle něj musely snížit možná až o 30 procent. To by prý ohrozilo samotné fungování Evropské unie.

Odboráři tvrdí, že jsou ochotni uskromnit se stejně jako státní zaměstnanci v 27 členských zemích Unie.

„Ve spoustě států se ve skutečnosti vůbec nešetří. Třeba v Německu rostou platy o 8 procent,“ zdůrazňuje Lorenz. Podle něj by se pracovníci v Bruselu měli řídit průměrem 27 zemí, pocházejí totiž ze všech států. A když sečteme všechny země dohromady, tak se v nich rozhodně neškrtá tak silně, jako třeba v Řecku nebo ve Španělsku – krize prostě nezasáhla zdaleka všechny.

Odboráři jsou ochotni přistoupit na to, aby škrty výdajů na administrativu dosáhly jedné miliardy eur. Na druhou stranu se ale zdá, že řada členských států chce v rozpočtu skutečně tvrdě šetřit. Euroúředníci tak budou mít hodně práce, aby své požadavky prosadili.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme