V Česku je bez práce půl milionu lidí

V Česku je zas o něco více lidí bez práce. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí hledalo v červenci práci 8,8 desetin procenta práceschopného obyvatelstva. Počet uchazečů o práci se tak opět vrátil nad půlmilionovou hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Během července přibylo 10.581 lidí bez práce. Celkem se během uplynulého měsíce na úřadech zaevidovalo 53.870 lidí, což je o 5982 osob více než v předchozím měsíci.

"Na úřadech práce se začínají hlásit čerství absolventi škol a učilišť. Obvykle tento sezónní výkyv bývá kompenzován vyšším počtem osob nastupujících do zaměstnání v září a říjnu, kdyby by se míra nezaměstnanosti měla opět mírně zhoupnout dolů," vysvětluje ekonom David Marek.

Absolventi škol a mladiství se na nezaměstnanosti podíleli 6,2 procenta, uvedlo ministerstvo. Na úřadech práce jich bylo k poslednímu červenci registrováno 30.892. V červnu jejich podíl na nezaměstnanosti činil 5,8 procenta.

Největší problémy při hledání práce mají stále lidé na Mostecku, kde se nezaměstnanost pohybuje nad 22 procenty. Těžké je najít práci i na Karvinsku. Bez zaměstnání je tam 19 procent lidí. Naopak nejnižší nezaměstnanost je tradičně v Praze a bezprostředním okolí.

Proti loňskému červenci, kdy úřad uváděl míru nezaměstnanosti 9,2 procenta, se počet nezaměstnaných snížil o 31.803 osob. Zatím stojí podle analytika Vladimíra Pikory hlavně poprávka po zaměstnancích v nově otevíraných továrnách zahraničních investorů.

"Svou roli zde ale hrají také demografické faktory. Na trh nastupují stále slabší ročníky z konce socialismu, zatímco silné poválečné ročníky odchází do důchodu. Přetlak uchazečů o práci proto pomalu klesá," uvedl Pikora.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává Eurostat pro mezinárodní srovnání, činila v České republice v červnu 7,5 procenta. Nezaměstnanost celé pětadvacítky pak je 8,6 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykazuje ze všech členských států EU Polsko, kde nemá zaměstnání 17,5 procenta lidí, nejlépe je na tom se 4,2 procenta Irsko.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme