V Česku je kolem 3800 ekozemědělců

Ekologické zemědělství je moderní obor, který má řadu zastánců jak mezi samotnými zemědělci, tak i mezi spotřebiteli. V Česku je v současné době kolem 3800 biofarmářů, kteří hospodaří na více než 11 procentech z celkové výměry zemědělské půdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pastviny na severu Čech | Foto: David Hertl

„Ve srovnání se západní Evropou jsou to i větší podniky, které jsou třeba v horských oblastech, mají několik set hektarů, některé třeba i 2000. Ale máme také zemědělce s ekologickou produkcí bylin, kteří mají třeba jenom hektar nebo dva. Ty farmy u nás jsou velmi pestré,“ uvedl ve Světě o druhé Jiří Urban z České platformy pro ekologické zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekologickém zemědělství mluvil ve Světě o druhé Jiří Urban z České platformy pro ekologické zemědělství

Ekologické zemědělství má podle něj v Evropské unii pozitivní image a jeho obliba stoupá i u nás. Jedním z důvodů jsou právě unijní dotace, které zemědělce motivují věnovat se tomuto způsobou hospodaření.

„Druhým důvodem je vyšší cena, jak výkupní,vyšší cena suroviny, tak také vyšší cena na pultě. To znamená, že se ty biopotraviny lépe prodávají.“

„A to třetí je motivace samotných ekozemědělců, kteří si uvědomují, že pesticidy a hnojiva jsou stále dražší a že ty udržitelné metody, kdy se pracuje s přirozenou půdní úrodností, jsou z dlouhodobějšího hlediska přece jen výhodnější. Takže ne všichni zemědělci jsou ovlivněni jenom dotacemi,“ upozornil Jiří Urban z České platformy pro ekologické zemědělství.

Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme