V Česku je více volných pracovních míst, nezaměstnanost v červnu klesla

Nezaměstnanost v Česku v červnu poklesla o dvě desetiny na 6,2 procenta. Bez práce bylo přibližně 451 tisíc lidí, což je nejméně od dubna 2009. Naopak volných pracovních míst bylo nejvíce od prosince 2008. Zaměstnavatelé jich v červnu nabízeli prostřednictvím pracovních úřadů téměř 97 tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník, řemeslník, práce, stavba (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. Zaměstnavatelé nám hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezonní práce," vysvětlila Kateřina Sadílková, která dočasně vede Úřad práce.

Podle Úřadu práce měli zaměstnavatelé v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech klesající nezaměstnanosti mluvil hlavní ekonom Era Jan Bureš

Míra nezaměstnanosti se v porovnání s loňským červnem snížila o 1,2 bodu a počet volných pracovních míst se zvýšil o přibližně 47 tisíc.

Nezaměstnanost klesla ve všech 77 regionech, nejvíce pak na Prachaticku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Jesenicku.

V rámci okresů zůstala nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ, a to 2,8 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla na Mostecku, a to 11,9 procenta. Hranici 11 procent překročila ještě v okresech Karviná a Ústí nad Labem.

Pokles nezaměstnanosti předvídal už na začátku června guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle něj se v příštím roce sníží až k pěti procentům. Evropské komise navíc odhaduje, že Češi se dočkají i zvýšení mezd.

Pokles již nebude tak výrazný

„Klesající nezaměstnanost je dána velice rychle rostoucí ekonomikou, která roste jedním z nejrychlejších temp za posledních osm let. Oživení trvá delší dobu a je zdravě rozloženo mezi jednotlivé ekonomické sektory. Není opřeno například pouze o automobilový průmysl. To vše přispívá k tomu, že se vytvářejí nová pracovní místa a klesá nezaměstnanost,“ říká hlavní ekonom Era Jan Bureš.

Další snižování nezaměstnanosti ale podle něj v nejbližších kvartálech nebude tak rychlé, jako jsme pozorovali v těch minulých:

„Trhu práce již trochu začíná docházet dech. V problematických regionech také nelze očekávat, že regionální míra nezaměstnanosti půjde dolů nějak markantně.“

Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku od června 2014 do června 2015 | Foto: ČTK

ČTK, ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme