V Česku končí éra laciných hypoték

V České republice zřejmě pomalu končí éra levných hypoték. Centrální banka totiž před více než týdnem z obav před vyšší inflací zvedla úrokové sazby a komerční ústavy na to zareagovaly postupným zvyšováním úroků, což se projevuje i v cenách hypotečních úvěrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Česká národní banka zvedla úrokové sazby předminulý čtvrtek a důsledky na sebe nenechala dlouho čekat. Například Reiffeisenbank podle mluvčího Tomáše Kofroně už hypotéky zdražila.

"My jsme mírně navýšili úrokové sazby u hypoték tento týden. Nejčastěji využívaná pětiletá sazba vzrostla zhruba o tři desetiny procentního bodu a nyní ji poskytujeme od 4,22 procenta," uvedl Kofroň.

Přesto se banky neobávají, že by nyní byl o hypotéky mezi lidmi menší zájem. "V letošním roce zaznamenáváme přibližně dvojnásobný nárůst zájmu o hypotéky a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i nadále. Mírné navýšení úroků nezpůsobí žádnou změnu, úvěry jsou nadále výrazně levnější než v minulosti," doplnil mluvčí.

Nadcházející týden oznámí zvýšení úroků také ČSOB a Česká spořitelna. Podle Daniely Gradmulerrové, ředitelky odboru bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj, se tím ale dostupnost bydlení určitě nezhorší. "Pokud nedojde k nějakým skokům, tak si nemyslím, že by měly nastat nějaké prudké změny. Promítnuto do výše splátek se jedná o poměrně malé částky," řekla Gradmulerrová.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme