V Česku končí éra laciných hypoték

V České republice zřejmě pomalu končí éra levných hypoték. Centrální banka totiž před více než týdnem z obav před vyšší inflací zvedla úrokové sazby a komerční ústavy na to zareagovaly postupným zvyšováním úroků, což se projevuje i v cenách hypotečních úvěrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Česká národní banka zvedla úrokové sazby předminulý čtvrtek a důsledky na sebe nenechala dlouho čekat. Například Reiffeisenbank podle mluvčího Tomáše Kofroně už hypotéky zdražila.

"My jsme mírně navýšili úrokové sazby u hypoték tento týden. Nejčastěji využívaná pětiletá sazba vzrostla zhruba o tři desetiny procentního bodu a nyní ji poskytujeme od 4,22 procenta," uvedl Kofroň.

Přesto se banky neobávají, že by nyní byl o hypotéky mezi lidmi menší zájem. "V letošním roce zaznamenáváme přibližně dvojnásobný nárůst zájmu o hypotéky a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i nadále. Mírné navýšení úroků nezpůsobí žádnou změnu, úvěry jsou nadále výrazně levnější než v minulosti," doplnil mluvčí.

Nadcházející týden oznámí zvýšení úroků také ČSOB a Česká spořitelna. Podle Daniely Gradmulerrové, ředitelky odboru bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj, se tím ale dostupnost bydlení určitě nezhorší. "Pokud nedojde k nějakým skokům, tak si nemyslím, že by měly nastat nějaké prudké změny. Promítnuto do výše splátek se jedná o poměrně malé částky," řekla Gradmulerrová.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme