V Česku podraží obiloviny, zemědělské produkty a plyn

Spotřebitelské ceny v Česku v meziročním srovnání i nadále rostou. V srpnu šlo podle Českého statistického úřadu o zvýšení o 1,9 procenta. Ve srovnání s červencem nicméně došlo na zlevnění a to o 0,3 procenta. Meziměsíční pokles cen přitom způsobily zejména levnější potraviny, nealkoholické nápoje a také doprava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obchodě lze zakoupit denně čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu, ale také oblečení z biobavlny a fair trade koření či rýži | Foto: Jiří Hejkrlík

V České republice je malá úroda obilovin, problémy jsou i s kvalitou úrody. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské budou mít potraviny ke konci roku nebo alespoň na počátku příštího roku tendenci růst:

„Ten růst nebude významný, bude to dáno tím, že spotřeba domácností bude kvůli plánovaným škrtům utlumena.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Spotřebitelské ceny.mp3

Podražit by měly především obiloviny, které jsou pro české spotřebitele důležité. Ke zvýšení cen nedojde jen u pekařských výrobků, ale i zemědělských plodin. A už dnes dochází k mírnému zdražování masa.

Naopak u cen zboží a služeb se očekává stabilita. Pouze u ceny plynu by mohlo dojít ke zvýšení, což ovlivní i výdaje domácností, které topí plynem.

Pokud vláda schválí plánované škrty ve mzdách státních zaměstnanců, projeví se tato skutečnost v poklesu spotřeby.

V dubnu pak vláda chystá zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 12 procent.

„To by mohlo zvýšit inflaci až o 0,4 procenta. Je to ale maximální odhad, spíš to zvýšení bude nižší, protože spotřeba domácností bude v té době utlumena kvůli plánovanému snižování mezd ve státní správě,“ říká Horská.

Podle jejího odhadu zůstane inflace, i přes toto opatření, v první polovině příštího roku okolo 2 procent.

Roman Chlupatý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme