V Česku přibývá padělaných eurobankovek

V České republice loni výrazně přibylo falešných eur. K centrální bance se jich dostalo z oběhu více než dvojnásobné množství oproti roku 2003. Naopak padělků českých korun a amerických dolarů ubylo. Během loňského roku bylo zadrženo celkem 9289 kusů padělků v hodnotě 27 milionů korun. Oznámila to Česká národní banka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské peníze | Foto: Jan Rosenauer

Náměstek ředitele sekce platebního styku ČNB Leopold Surga upřesnil, že počet padělaných eur vzrostl v roce 2004 na 1258 kusů.

"Je zřejmé, že v největším množství se vyskytují padělky českých peněz, čas od času se vyskytne větší množství amerických dolarů, stoupá množství padělků eurobankovek. Vyplývá to z toho, že padělky eurobankovek nahrazují padělky těch bývalých 12 národních měn, a samozřejmě lze předpokládat, že počet padělků eurobankovek bude dále stoupat."

Kvalita padělků podle centrální banky roste a lidé by zejména u bankovek vyšších hodnot měli věnovat patřičnou pozornost ochranným prvkům. Bezpečné by měly být peníze z bank a také z bankomatů. Náměstek Surga odhaduje, že se můžeme z 99,9 procenta spolehnout na to, že z bankomatu dostaneme pravé peníze.

"Banky nás ujišťují, v řadě případů, že používají do bankomatů peníze, které jsou zpracovávány Českou národní bankou. A troufám si tvrdit, že spolehlivost těch našich zařízeních používaných na třídění peněz je vysoká, samozřejmě nechávám tam tu jednu desetinku procenta, protože jsou to jenom stroje a chyba se vyloučit nedá."

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme