V Česku se letos začne stavět 160 kilometrů dálnic

V nadcházejících měsících se začne stavět 160 kilometrů nových dálnic. Některé úseky budou otevřeny už letos, další v příštím roce. Jde o nejrozsáhlejší výstavbu za poslední léta. Celkem je nyní v České republice v provozu necelých 600 kilometrů dálnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Omezení provozu na dálnici | Foto: Jan Rosenauer

Na nové dálnice půjdou peníze ze státního rozpočtu i z fondů Evropské unie. Brusel dá Česku na dopravní infrastrukturu skoro360 milionů eur. Letos se tak dočkáme 16kilometrového úseku brněnské dálnice D1 Mořice - Vyškov a také navazujícího úseku Mořice - Kojetín s připojením na silnici I/47 do Ostravy.

Prodloužena bude také dálnice D11, a to z Poděbrad do Chlumce nad Cidlinou. "Tak, abychom ulehčili Kolínu od průjezdné dopravy a zásobování automobilky, a chceme, aby v dalším roce byla dokončena dálnice až do Hradce Králové," upřesnil ministr dopravy Milan Šimonovský.

Zmiňované úseky budou podle všeho otevřeny v polovičním profilu s tím, že se jejich úplné dokončení plánuje na příští rok. Dálniční síť se má rozrůstat také na severní Moravě a v severních Čechách. Například hraniční most na dálnici D8 bude otevřen v roce 2006.

Loni stát investovat do stavby dálnic 13,9 miliardy korun, což bylo o 73 procent více než o rok dříve. Do všech druhů dopravní infrastruktury směřuje z různých veřejných zdrojů ročně 70 miliard korun.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme