V Česku se loni ubytovalo o desetinu víc turistů. Nejvíc přijelo Němců

Česko se stává oblíbeným cílem zahraničních turistů. Jen loni se jich tu ubytovalo přes osm milionů. Většina cizinců míří do Prahy, hlavně za památkami a nakupováním. Hotely nebo třeba penziony ale stále častěji využívají i čeští hosté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstské náměstí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Praha v návštěvnosti vede - loni do hlavního města přijelo přes šest a půl milionu lidí. Turisty ale láká třeba i Šumava, Český Krumlov nebo Hospital Kuks. Kromě památek lidé vyhledávají i lázně, místní gastronomii nebo nákupy.

Celkem loni přespalo v hotelích nebo penzionech více než 17 milionů lidí. Z cizinců bylo nejvíc Němců a Slováků.

„Vloni v Česku přenocovalo více než 8 120 000 zahraničních hostů. Hosté ze zahraničí stráví v českých ubytovacích zařízeních průměrně 2,75 noci,“ potvrzuje mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Mezi ubytovanými ale přibývá i českých klientů. Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací je to hlavně kvůli obavám z teroristických útoků, které nedávno zasáhly hned několik turistických cílů ve světě.

„Zvláště teď, kdy dochází k určitým bezpečnostním rizikům v zahraničí, tak poměrně hodně českých občanů se bude postupně vracet k trávení dovolené doma,“ říká Stárek.

Propad ruské klientely

Rusů meziročně přijelo o 216 tisíc méně, což je propad téměř o 40 procent. Právě Rusové u nás utráceli nejvíc, a to nejen za ubytování. Teď v nákupech vedou Číňané, kteří nejčastěji utrácejí za oblečení nebo za český křišťál a drahokamy. Průměrně tu nechají 19 tisíc korun.

Třeba čínská studentka Lajnsí tu loni strávila hned několik dní. Jejím cílem byla Praha a památky. „Praha je nádherné město a má dlouhou historii, proto jsem přijela, abych si ji celou prohlédla. O Praze znám spoustu knih v čínštině, znám třeba autora jménem Kafka,“ říká.

Největší zájem je o čtyřhvězdičkové pokoje. V Praze se dají sehnat už kolem padesáti eur na noc, tedy za zhruba 1300 korun.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme