V Česku se zřejmě objevila 18. kráva s BSE

Veterináři mají podezření na 18. případ nemoci šílených krav v Česku. Jde o téměř pětiletou krávu z chovu Zemědělského družstva Trhový Štěpánov na Benešovsku. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna to patrně bude znamenat utracení a vyšetření tří set kusů vrstevnic nakažené krávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

"Postup bude obvyklý jako v předchozích případech, to znamená zákaz přesunu zvířat, vybrání vrstevnic nemocného kusu a potom jejich utracení a vyšetření. Tato případná kohorta by se měla podle předběžných odhadů pohybovat kolem 300 kusů," řekl Radiožurnálu mluvčí Státní veterinární správy.

Výsledky kontrolního testu by měly být známy počátkem příštího týdne. Veterináři ale neočekávají, že by se podezření vyvrátilo.

Cekem bylo u nás na takzvanou nemoc šílených krav od počátku roku 2001 vyšetřeno skoro tři čtvrtě miliónu kusů skotu. Potvrzených případů BSE bylo zatím 17, v letošním roce dva.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme