V Česku už mi to jde, chci začít od nuly v USA, říká sedmnáctiletý podnikatel

Už od dvanácti se věnuje podnikání, nechal se kvůli tomu i soudně zplnoletnit. „Na městském soudu v Brně jsem musel asi čtyřikrát vysvětlit, co že to vlastně chci. Úřednice se jen zasmála a že ať si raději jdu udělat domácí úkoly, nic takového prý není možné,“ přiblížil své začátky Jan Sláma. “Na krajském soudu už byla přívětivější paní, která se sama nechala zplnoletnit kvůli těhotenství. Nakonec se ukázalo, že to jde i bez miminka.“

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„S vymýšlením projektů teď nemám úplně problém. Spíš řeším, že nápadů je více než času,“ říká podnikatel Jan Sláma

„S vymýšlením projektů teď nemám úplně problém. Spíš řeším, že nápadů je více než času,“ říká podnikatel Jan Sláma | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas Plus

Má za sebou řadu úspěšných aplikací, například Taháky do kapsy, mobilní kuchařku nebo dárkového asistenta. Stojí také za úspěšným neziskovým projektem Nenech to být, který se věnuje problematice šikany.

Největším problémem šikany bývá odhalení. Projekt proto cílí na mlčící většinu, která se bojí promluvit, protože by se to mohlo obrátit proti ní. „Vytvořili jsme internetový systém, přes který mohou děti anonymně nahlásit, že se někdo necítí dobře. Neptáme se na agresora, ale jen na oběť. Informace zároveň jde i k proškolené osobě, která ví, co dělat,“ přibližuje.

Za dva měsíce fungování se projekt dostal na 650 škol, původní plány přitom počítaly jen s asi padesátkou. Během té doby shromáždili na šest stovek oznámení, z toho polovina byla na testovací škole.

Dobrodružství za mořem

Problematiku nahlašování autoři řešili také s Linkou bezpečí, u níž velká část oznámení není myšlena vážně. „I to je ale důležité. Samotný fakt, že vás něco takového napadne a zadáte tam nějakou osobu, má často souvislost s realitou,“ podotýká Sláma.

Stejnou problematikou se má zabývat i startup FaceUp.com, se kterým chce expandovat do USA. „Je to pro mě výzva a dobrodružství, v Česku mi už poměrně dost věcí jde a já chci opět začít od nuly. Problém šikany je ve Spojených státech nesrovnatelný, každý den tam nejde do školy 160 tisíc dětí, protože se bojí o své bezpečí,“ upozorňuje.

Pondětné čekání

„Podnikat jsem začal samovolně a náhodou. Byl jsem zrovna v čekárně u zubaře a v rádiu mluvili o problémech Facebooku se vstupem na burzu. Mě to zaujalo a zeptal jsem se táty, co jsou to akcie. Vysvětlil mi to a já do nich investoval peníze za vysvědčení,“ popisuje držitel ceny Nejaktivnější středoškolák roku 2017.

Ve svém věku nicméně nezapomíná ani na volný čas. „Podnikání je moje hobby, ale s radostí si udělám čas i na jiné koníčky. V poslední době jsem ale musel omezit rybaření, nedokážu si představit, že bych šest hodin jen seděl u vody,“ přibližuje Jan.

Akcie ho však po čase omrzely – nebavilo ho jen předpovídat úspěch jiných, ale chtěl o něj usilovat sám. „S kamarádem ze školy Davidem Špunarem jsme si při čekání ve frontě na oběd řekli, že uděláme aplikaci. Tak vznikly Taháky do kapsy, to mi bylo třináct nebo čtrnáct let,“ vzpomíná. „Taháky do kapsy mi moc nevydělaly, ale bylo to lepší než kapesné. Přišel jsem proto za rodiči, že už nemusím dělat domácí práce. Jejich reakce ale nebyla moc pozitivní,“ dodává mladý podnikatel.

Původně se měla aplikace jmenovat Student a obsahovat nejrůznější funkce. Problém ale byl, že je nebyli schopni naprogramovat, nakonec proto zůstalo jen u seznamu zápisků. „Neměli jsme v plánu, aby se to používalo k podvádění, spíš k přípravě do školy. Občas dostávám děkovné dopisy od lidí, že se jim zlepšil průměr,“ uzavírá Sláma.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme