V ČR se v prvním čtvrtletí vyrobilo méně masa a více mléka

Výroba masa v prvním čtvrtletí letošního roku v České republice klesla o 6,8 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Pokles se týkal všech druhů masa kromě drůbežího, u kterého se produkce mírně zvýšila. O více než sedm procent se zvedl také prodej mléka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinná farma Jiřetice na Benešovsku | Foto: Karel Chlumec

Ve druhém čtvrtletí kleslo množství prodaného hovězího i vepřového masa. Agrární analytik Petr Havel za tím vidí dva hlavní důvody – pokračující propad živočišné výroby v ČR kvůli dovozům levnějšího masa ze zahraničí a šetření spotřebitelů.

„Velmi varující je trend v domácí produkci vepřového masa, která je nahrazována z poloviny zahraniční produkcí,“ řekl Petr Havel.

S poklesem výroby vepřového masa se Česká republika potýká dlouhodobě. V loňském roce se tomuto segmentu dokonce rozhodlo pomoci ministerstvo zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Agrární analytik Petr Havel mluví o zemědělské produkci ve Světě o druhé na Rádiu Česko

„Bylo dobře, že ministerstvo zemědělství v loňském roce historicky poprvé dalo našim chovatelům prasat nějaké prostředky na to, aby měli více peněz. Jednalo se o dotace, které jsou v souladu s Evropskou unií. To znamená, byly to dotace do ozdravování chovu hospodářských zvířat,“ uvedl analytik.

Dodal, že v této podpoře je potřeba pokračovat, jinak bude pokračovat trend v poklesu produkce vepřového masa, což by byla škoda, protože jde o nejkonzumovanější maso v České republice.

Čeští zemědělci a potravináři by se podle něj měli více soustředit na konkurenceschopnost živočišné produkce, v níž může ČR lépe čelit jiným zemím EU, které jsou více „zemědělské“. Živočišná produkce podle jeho slov také generuje vyšší počet pracovních míst, což má i sociální rozměr.

Dobře to vypadá s produkcí mléka. Jeho nákup ve druhém čtvrtletí vzrostl o 7,3 procenta na 625 milionů litrů.

„Zemědělci sice vyrobili a prodali více mléka, ale ceny mléka v posledních měsících a týdnech klesají. Lze očekávat, že budou klesat ještě nadále. Takže oni sice paradoxně vyrobili více mléka a více ho prodali, ale ekonomika výroby mléka začíná být ztrátová,“ uvedl Petr Havel.

Barbora Kreuzerová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme