V Egyptě chybí cukr. Hospodářská krize se prohlubuje

Severoafrickou zemi trápí propad turismu i investic. Jedním z aktuálních projevů ekonomických problémů v Egyptě je nedostatek cukru. Roste ale černý trh se zahraniční měnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostka cukru | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Mykl Roventine

Egyptu chybí turisté, investice, a aktuálně dokonce už i cukr. Nedostatek tvrdé měny omezil nákupy této suroviny v zahraničí. Vláda se teď snaží situaci řešit mimo jiné raziemi ve skladech cukrovarů a potravinářských firem. Nedostatek cukru je jen jedním projevem prohlubující se hospodářské krize nejlidnatější arabské země.

Místní úřady zabavily v cukrovarech a továrnách na sladkosti tisíce tun cukru. Oficiální důvodem je nezákonné obchodování s touto surovinou. Firmy se brání, že se ničeho nezákonného nedopustily. Z pultů egyptských obchodů cukr v posledních dnech prakticky zmizel. Egypt totiž v podzimním období většinu cukru dováží ze zahraničí. Předtím než cukr zmizel z pultů, zdražil v průběhu měsíce dvojnásobně.

Egyptská justice definitivně odsoudila exprezidenta Mursího: 20 let vězení

Číst článek

Premiér Šaríf Ismáíl v pondělí uvedl, že razie měly pozitivní efekt a Egypt teď má zásoby cukru alespoň na tři měsíce. Postupně se tento potravinářský produkt začíná na pulty vracet a vláda do ulic vyslala také pojízdné prodejny, ve kterých si lidé mohou cukr koupit.

Egypt zároveň trápí nedostatek zahraniční měny. Ten způsobil rozkvět černého trhu s dolary a eury. Dnes se jejich neoficiální kurz blíží dvojnásobku toho oficiálního a vláda uvolňuje prostředky pouze na dovoz základních věcí, jako je například pšenice, ropa nebo léky. Výrobků ze zahraničí je tak mnohem méně a jsou výrazně dražší, než byly dosud.

Země má nedostatek dolarů a eur kvůli propadu turismu a nedostatku investic. Vláda také shromažďuje tvrdou měnu, protože potřebuje mít v bance určitý obnos, aby dosáhla na půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Ta by měla být podepsána do dvou měsíců.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme