V Estonsku se od nového roku platí eurem

Estonsko se o víkendu stalo sedmnáctou členskou zemí eurozóny. Kabinet premiéra Andruse Ansipa si od toho slibuje větší stabilitu a také to, že zahraniční investoři začnou zemi, jejíž hospodářská výkonnost se od recese v roce 2009 propadla o 14 procent, opět věřit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurozóna. (Ilustrační foto)

Eurozóna. (Ilustrační foto) | Foto: Evropská komise

Mnozí pozorovatelé nicméně upozorňují, že současný stav a výhled měnové unie příliš stability nezaručuje. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman proto na svém blogu Estonsku v souvislosti se vstupem do eurozóny poblahopřál a zároveň mu vyslovil soustrast.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vstup Estonska do eurozóny na Rádiu Česko okomentoval Pavel Hnát z pražské Vysoké školy ekonomické

O tom, zda přijetí eura Estonsku pomůže, spekuluje i Pavel Hnát z pražské Vysoké školy ekonomické: „Z ekonomického hlediska na tom Estonsko není stále dobře, i když po obrovském propadu HDP se teď počítá s mírným růstem, tak nezaměstnanost tam vystoupala téměř ke 20 procentům. Problémem začíná být i inflace. Před Estonskem teď skutečně stojí úkoly, jak stabilizovat ekonomiku a euro jim v tom může a nemusí pomoci.“

Eurozónu naopak vstup Estonska nijak neovlivní. „Evropská měnová unie představuje skoro 13 bilionů eur, zatímco Estonsko v podstatě 20 miliard eur. Je to skutečně malá zemička, která nijak osud eurozóny v tuto chvíli zhoršit nemůže. Pro Estonsko je to samozřejmě daleko větší krok. Estonsko podřídilo vstupu do Evropské unie a eurozóny celou svou hospodářskou politiku, daleko více než třeba Česká republika,“ vysvětlil ekonom.

Některé hlasy navíc stále sázejí na rozpad a nebo přeskupení eurozóny. Například britský Centre for Economic and Business Research jí dává jen pětinovou šanci na přežití. Pavel Hnát si ale myslí, že evropská měnová unie současnou krizi přestojí:

„Já osobně se domnívám, že do projektu společné měny bylo investováno tolik, že si Evropa nemůže dovolit, aby ten projekt skončil. Já se domnívám, že i za cenu určitých ztrát i finančních ztrát se eurozóna udrží.“

Hnát zároveň předpokládá, že do eurozóny nakonec vstoupí i Česká republika. „Náš závazek, který platí, podepsali jsme to s přístupovou smlouvou, že jakmile budeme připraveni, musíme euro přijmout, v nějakém horizontu dojde naplnění.“

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme