V Evropě je každý pátý mladý člověk bez práce

V Evropě je podle posledních údajů Eurostatu každý pátý mladý člověk bez práce. O nezaměstnanosti mladých debatovaly o víkendu v Praze více než tři stovky studentů v rámci Pražského studentského summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v posluchárně Jihočeské univerzity | Foto: Jihočeská univerzita

Mladí lidé se setkali se zástupci byznysu, diplomacie a akademické obce. Ti studentům doporučovali znát alespoň dva cizí jazyky, kromě angličtiny nejlépe nějaký netradiční, například čínštinu. Mladí lidé se také dozvěděli, že jim chybí praxe, proto jsou na trhu práce znevýhodněni.

„Rád bych si k vysoké škole našel práci na zkrácený úvazek. Velmi mě překvapilo, že se v Čechách na pracovních serverech objevují zkrácené úvazky pouze v pěti procentech. V Nizozemí nebo Německu je to padesát procent,“ říká jeden ze studentů.

„Určitě jsou důležité jazyky a hlavně vlastní aktivita. Uvědomit si, že univerzita vám otevírá dveře, ale projít je musíme jen vy,“ říká další ze studentů, který se účastnil víkendového setkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti mladých v Evropě mluvil ve Světě o desáté Rádia Česko hlavní koordinátor z Asociace pro mezinárodní otázky Michal Rozsypal

Nezaměstnanost mladých je podle zástupce ministerstva práce a sociálních věcí Radka Rinny palčivý problém:

„Znepokojující je, že ta tendence není nijak lepší. Vypadá to, že bude pálit i v budoucnu. Je potřeba, aby se Česká republika a státy Evropské unie na situaci nějak připravily a představily nástroje, které by mohly nezaměstnanost mladých co nejvíce snížit.“

Ministerstvo prostřednictvím fondu dalšího vzdělávání připravilo projekty, které mají přinést praxi jak žákům, tak i studentům a čerstvým absolventům. Jde o vazbu na průmysl nebo konkrétní firmy,“ dodává Rinna.

Ondřej Černý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme