V Evropě má někdo Den bez nákupů

Předvánoční období a nákupní horečka k sobě pomalu začaly nerozlučně patřit. Anti-konzumní aktivisté to ale chtějí změnit - v sobotu je totiž leckde v Evropě Den bez nákupů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Kořeny celé kampaně "Den bez nákupů" sahají do počátku 90. let. Kanada a Spojené státy americké se takhle snaží "nenakupovat" každý poslední listopadový pátek, tedy den po Dni díkuvzdání.

"Přemýšlejte o tom, proč hned po tak duchovním svátku, jakým je Den díkuvzdání, nás naše kultura nutí jít do obchodů a nakupovat věci, které vůbec nepotřebujeme. Myslím, že těm lidem, kteří dnes tolik nakupují, něco uniká. Unikají jim následky přehnaného konzumu celé společnosti, protože ten má velmi vážné ekologické následky," uvedl zakladatel celé kampaně aktivista Kalle Lasn pro televizi CNN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si Plzeňané vzali k srdci Den bez nakupování?

V Evropě Den bez nakupování, nebo také Den bez konzumu připadá na poslední listopadovou sobotu, tedy na dnešek. Podle Lasna má i jediný den bez nakupování význam.

"Ano, myslím, že ano. Den bez nákupů, který jsme založili v roce 1992, se rychle rozšířil a dnes je známý v 65 zemích světě. Takže dnes, kdy miliony Američanů nakupují jako šílení, existuje také několik milionů lidí, kteří si nekoupili dnes ani jednu jedinou věc," prohlásil Lasn.

V Čechách se ale o tomto dni zatím příliš neví, jak si můžete poslechnout na MP3 na točeném v Plzni. A tak možná nejlepší cesta, jak se nepodílet na přehnaném konzumu je soukromě zvážit, bez čeho se obejdeme a bez čeho už ne.

Petra Kosová, Alena Adámková, Tereza Schejbalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme