V Jeruzalémě začíná konference OECD o turistickém ruchu

Pět měsíců po přijeté do prestižní Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj se dnes Izrael dočkal první velké akce této skupiny na svém území. Jeruzalém bude tři dny hostit konferenci OECD o trvale udržitelném cestovním ruchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé procházejí muslimskou čvrtí Jeruzaléma | Foto: Břetislav Tureček

Akci ale zastínily politické spory kolem místa jejího konání: Izraelská vláda ji odmítla uspořádat v Tel Avivu a sporný Jeruzalém je pro některé státy nepřijatelný.

Ze 33 členských států nakonec vyslalo své delegace 26, včetně České republiky. Turecko výslovně řeklo, že akci bojkotuje. U Británie a Španělska se předpokládá podobný motiv. Podle oficiálního vyjádření ale Madridu nevyhovuje načasování konference a Londýn prý na ni neměl koho poslat.

Mezinárodní společenství považuje za hlavní město Izraele Tel Aviv a izraelskou anexi východního Jeruzaléma považuje za ilegální.

Izrael nakonec slíbil, že akci nevyužije k politické agitaci a prý ani nebude delegáty brát k neznámějším památkám, které většinou leží v okupovaném Starém Městě.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme