V kauze banky Barclays padla další hlava. Končí generální ředitel Bob Diamond

Generální ředitel britské banky Barclays Bob Diamond dnes rezignoval. Neustál tlak skandálu kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami. Makléři Barclays podávali kolegům z jiných bank falešné informace o základní úrokové sazbě LIBOR, kterou banky v Londýně účtují jiným bankám. Uváděli nižší než skutečnou úrokovou sazbu, což jim přinášelo značné zisky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Diamond, generální ředitel banky Barclays, rezignoval | Zdroj: ČTK

Diamond chce svým odstoupením zabránit tomu, aby se kauza rozrostla do takových rozměrů, kdy by mohla poškodit celý řetězec bank po světě.

I přes rezignaci ale bude zítra vypovídat před výborem ministerstva financí, kde by mělo vyjít najevo, nakolik byl do skandálu zapleten. Mluvit nejspíše bude také o selhání regulátorů a do kauzy zatáhne také Centrální banku Velké Británie.

K odpovědnosti za aféru s manipulacemi průměrných úrokových sazeb LIBOR (London Interbank Offer Rate) se přiznal předseda banky Barclays Američan Marcus Agius. Ten odstoupil už včera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o třetí na Rádiu Česko shrnul aféru kolem banky Barclays spolupracovník ČRo ve Velké Británii Ivan Kytka

Za manipulace s úrokovými sazbami musí Barclays zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů. Celou věc hodlá prošetřit také britský premiér David Cameron.

Podle bývalého guvernéra České národní banky Luďka Niedermayera by aféra mohla mít nedozírný dopad na důvěryhodnost bankovního systému. „Klienti byli celou dobu přesvědčováni a žili v přesvědčení, že stanovení této sazby probíhá naprosto korektně," řekl Radiožurnálu.

„Dozvuky budu velmi významné a mě vůbec nepřekvapuje, že se v tom začíná zásadním způsobem angažovat britská vláda, protože kredibilita londýnského City, které je pravděpodobně v dnešních dnech nejvýznamnějším finančním centrem, je tímto velkým způsobem poznamenána. Kdyby se ukázalo, že takto lehkovážně, ne-li manipulativně přistupovali ke stanovení této úrokové sazby i další banky, tak to bude podle mého názoru skandál s obrovskými důsledky pro celý finanční systém,“ dodal.

Do manipulace s nejdůležitějším ukazatelem likvidity na bankovním trhu se mělo zapojit osm velkých bank. Bankovním ústavům Barclays, HSBC i Royal Bank of Scotland už byly vyměřeny rekordní částky na urovnání sporu.

Ivan Kytka, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme