V krajní nouzi je pět milionů Poláků

Více než pět milionů Poláků žije pod oficiální hranicí chudoby. Vyplývá to ze nejnovější zprávy Hlavního statistického úřadu. Hranice chudoby byla pro čtyřčlennou rodinu stanovena na 10 zlotých denně na osobu - to je asi 70 českých korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na této hranici žije téměř osm milionů Poláků. V krajní nouzi se nachází asi pět milionů - jejích příjmy jsou menší než 8 zlotých na den, tedy méně než 60 korun. Na úrovni státem stanoveného minima žijí 23 miliony polských občanů z celkového počtu 38 milionů obyvatel.

List Deník Polský poukazuje na nebezpečnou tendenci, která ze statistik vyplývá: bohatí v Polsku bohatnou a chudí jsou stále chudší. Podle profesora Mieczyslawa Kabaje z Institutu práce a sociální politiky může tato patologická situace vést až k sociálním bouřím.

Polské hospodářství jako celek naopak roste. Polsko zaznamenalo v roce 2004 hospodářský růst 5,4 procenta. Pozitivně se projevil zejména vstup do Evropské unie. "Zvrátili jsme sestupnou tendenci. Oživilo se stavebnictví, zahraniční obchod se vyvíjí dynamicky, naplňují se investiční očekávání. To vše vytváří prostor pro dobré prognózy v roce 2005," řekl šéf Hlavního statistického úřadu Tadeusz Toczyński.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme