V Královéhradeckém kraji je bez práce přes 24 tisíc lidí

Míra nezaměstnanosti v Královéhradeckém kraji v prosinci stoupla na 8,6 procenta z listopadových 7,8. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Například úřad práce v Rychnově nad Kněžnou eviduje více než 2000 žadatelů o práci. Nabízí ale jen 80 míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Částečně za to může fakt, že zaměstnavatelé už rok nemají povinnost hlásit volná místa právě na pracovní úřady. Ve velké míře je ale na vině stagnace ekonomiky.

Na Rychnovsku mají větší šanci najít práci muži s technicky zaměřeným vzděláním. Je to tím, že v Kvasinách sídlí Škoda auto a v okolí je spousta firem, které pro ni vyrábějí díly. Ženy mají v tomto regionu jen malou šanci na to, že se uplatní na trhu práce.

„Dříve tady byl nějaký textilní průmysl, kde ženy našly uplatnění. Dneska takové ty speciální ženské práce ubývají. Něco zůstává v assa Ebry, kde jsou potřeba jemné ženské ruce na montování zámků,“ říká ředitel úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou Petr Richtera.

Těžko shánějí práci také ženy se středním vzděláním. Potvrzuje to i paní Věra, která si nepřála zveřejnit své příjmení. Vystudovala ekonomickou školu, 12 let pracovala v oboru a pak nastoupila na mateřskou dovolenou se dvěma dětmi. Práci hledá už rok a půl. Za celou dobu ji k přijímacímu pohovoru pozvala jediná firma.

„Na všechny životopisy, které jsem poslala, mi odpověděli asi tři. Na jednom přijímacím řízení se dá říct, že se mnou jednali slušně, ale řekli mi, že mi dají vědět, jestli jsem byla přijata nebo ne, a vůbec se neozvali."

Nezaměstnanost v Česku roste, důvodem je pokles ekonomiky

Číst článek

Práce není - to se na úřadě dozvěděla také čtyřicetiletá paní Andrea, která vystudovala střední zemědělskou školu. Po devíti letech v kanceláři a dalších devíti letech na mateřské dovolené je nezaměstnaná sice jen dva a půl měsíce, ale velké šance na novou práci také nemá. Je totiž matkou dvou dětí, které musí vyzvedávat nejpozději v 16 hodin ze školy a školky.

„Úřednice na úřadě práce mi oznámila, ať nepočítám v nejbližší době s žádnou pořádnou prací.“ Paní Andrea hledá práci na mnoha internetových portálech i ve městě, kde bydlí. Je ale přesvědčená, že by se snažila víc, kdyby měla nějakou naději.

„Kdybych věděla, že nějakou práci co nejdřív seženu, tak by byl člověk aktivnější."

Obě ženy mají čtyřčlenné rodiny. Šance na to, že se uplatní na trhu práce, nemají příliš vysoké. Příjem každé z obou domácností je o několik tisíc korun nižší, než je výše průměrné mzdy na jednoho zaměstnance v Královéhradeckém kraji.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme