V létě navštívilo ČR více turistů než loni. O památky se zajímali hlavně Rusové

Do českých hotelů a penzionů přijelo ve třetím čtvrtletí skoro pět milionů turistů. Je to zhruba o dvě procenta více než ve stejném období loňského roku. Zvýšil se počet jak domácích, tak i zahraničních turistů. A zajímaly je téměř všechny české kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha | Foto: Jaroslav Skalický

Nejvíce turistů oproti loňsku přijelo do Olomouckého kraje. Jejich počet se podle Českého statistického úřadu meziročně zvýšil zhruba o 12 procent. Následují Jihomoravský a Zlínský kraj.

Třeba zahraniční turisty jako obvykle lákaly zejména turistické památky. Středem pozornosti byl vedle Prahy Český Krumlov. Oblíbenou destinací se stávají také některé lázně.

Odborníci ale také upozorňují, že i přes meziroční nárůst všech turistů není výsledek nijak radostný. Někteří v této souvislosti zmiňují hlavně příjezd zahraničních turistů. Třeba podle analytika Jaromíra Beránka z Mag Consulting se ale nedá číslo srovnávat s ostatními zeměmi v regionu.

„Středoevropský region zaznamenal nárůst příjezdů turistů o sedm až osm procent, jinými slovy Česká republika nedrží krok v rámci středoevropského regionu. Velmi znepokojivé jsou příjezdy německých turistů, kterých k nám přijelo o více než pět procent méně,“ přiblížuje.

Naopak do Česka přijelo víc Rusů. Jejich počet se zvýšil o více než pět procent na 195 tisíc.

Co se týče úspěšnosti léta z pohledu majitelů penzionů a restaurací, lépe se podnikatelům dařilo v srpnu než třeba v červenci. V posledním prázdninovém měsíci se obsazenost hotelů a penzionů meziročně zvýšila o pět procent.

„Pokud srovnáme toto letní období s celkovým rokem, řekl bych, že k létu jsme zaznamenali celkově nárůst tržeb na jeden disponibilní pokoj o 1,7 procenta ve srovnání s loňským rokem. Což je docela pozitivní. Většina těchto tržeb byla hnána právě vyšší obsazeností, což potvrzují i data Českého statistického úřadu,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Údaje se ale týkají převážně Prahy. Hlavní město však tvoří skoro 60 procent z celkového turistického ruchu v Česku. Podle odborníků byl zřejmě podobný vývoj i v dalších krajích a městech.

V ČR se ve 3. kvartále ubytovalo 4,8 mil. turistů, o 1,7 pct víc | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme