V Maďarsku se schyluje k boji mezi vládou a centrální bankou

V Maďarsku se znovu zvýšila základní úroková sazba, a to o čtvrt procentního bodu. Je to další signál centrální banky tamní vládě. Otevřeně se už mluví o konfliktu mezi kabinetem a guvernérem maďarské národní banky, přičemž se obě strany neskrývaně kritizují. Toho si všímají i evropské instituce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť | Foto: Jirka Malina

„Vše nasvědčuje tomu, že se schyluje k úrokové válce. Vláda vyjádřila výhrady už po listopadovém zvýšení základní úrokové sazby, když se monetární rada národní banky rozhodla zvýšit úrokovou sazbu na 5,5 procenta. Nyní je to již 5,7 procenta. Pro porovnání v Evropě je to v průměru okolo jednoho procenta,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji mezi maďarskou vládou a centrální bankou mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Maďarská vláda chce podle Papucska ulehčit a urychlit hospodářský rozvoj nižšími sazbami a raději by uvolnila inflaci. Národní banka se zase cítí být hlavním strážcem inflace, respektive hlavní překážkou pro uvolnění inflace.

Na adresu maďarské vlády poslala již varování i Evropská centrální banka. Spory mezi vládou a národní bankou totiž způsobují pokles důvěryhodnosti Maďarska na evropských i světových trzích.

„Maďarské hospodářství se již odrazilo ode dna. Vývoj je ale stále nejistý,“ dodává Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme