V největší evropské bance HSBC se praly špinavé peníze

Největší britská i evropská banka HSBC umožnila podezřelým fondům ze Sýrie, Kajmanských ostrovů, Íránu či Saúdské Arábie prát špinavé peníze. Podle vyšetřovací zprávy amerického Senátu bankou prošly také peníze mexických drogových kartelů. Bance za to ve Spojených státech hrozí rekordní pokuta až ve výši jedné miliardy dolarů, tedy více než dvaceti miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HSBC | Foto: HSBC Bank

Vyšetřovací zpráva konstatuje, že HSBC měla laxní kontrolní systém, který nemonitoroval velké toky peněz z podezřelých fondů, a umožnil tak praní špinavých peněz.

"Bankovní kultura v HSBC je pokažená delší dobu," řekl senátor a předseda vyšetřovací komise Carl Levin.

"Do banky tekly peníze z nelegálních obchodů přes firmy, které vlastní akcie na majitele. Byly to tedy firmy, u nichž nebyl přesně znám vlastník," řekl Rádiu Česko Petr Dvořák, děkan Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Dvořák, děkan Fakulty financí a účetnictví VŠE, se pro Rádio Česko vyjádřil k praní špinavých peněz v britské bance HSBC.

Banky by podle Dvořáka měly kontrolovat, jestli objemy transakcí jejich klientů nejsou výjimečné či zvláštní. Pouze tak může dle jeho názoru banka přijít na praní špinavých peněz.

Zpráva vznikala celý rok, opírá se o analýzu 2,5 milionu dokumentů a výslechy 75 manažerů banky. Vedení HSBC je připravené nést důsledky vyšetřování.

Navzdory předpokládané rekordní výši pokuty Petr Dvořák z VŠE předpokládá, že ji tak velká banka bez problémů unese.

Oznámení přichází v době, kdy britský bankovní sektor čelí velkému skandálu s machinacemi s mezibankovními úroky.

Pavel Polák, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme