V některých dánských obchodech by se od ledna mohlo platit jen kartou, navrhuje vláda

Dánsko rázně vykročilo na cestě k digitalizaci obchodů. Ministerstvo financí navrhlo osvobození vybraných maloobchodních prodejců od zákonné povinnosti přijímat platby v bankovkách a mincích. Dánsko se tak přiblížilo k "bezhotovostní" ekonomice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreditní karta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle návrhu dánské vlády by od příštího roku nemuseli povinně přijímat hotovost například prodejci oblečení, čerpací stanice nebo restaurace. Obchodníci by tak ušetřili peníze za bezpečnostní opatření a čas, který zaměstnanci stráví manipulací s hotovostí v pokladně.

Bezhotovostní platby znamenají také lepší evidenci tržeb ze strany státu a omezování šedé ekonomiky. „Z pozice státu je samozřejmě v bezhotovostních platbách mnohem lepší evidence,“ říká výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dánsko chce umožnit malým prodejcům přestat užívat hotovostní platby. Jaké výhody a nevýhody uvolnění může mít, zjišťovala Jitka Hanžlová

„Připomíná mi to i náš zákon o elektronické evidenci tržeb. Prostě vše je vedeno elektronicky a nedá se v tom nikterak podvádět,“ dodává.

Dánsko patří mezi vedoucí země Evropské unie v počtu plateb kreditními kartami na obyvatele. V současné době už téměř třetina Dánů využívá službu MobilePay, která umožňuje bezhotovostní převod peněz prostřednictvím chytrých mobilních telefonů.

Na druhé straně se podle odborníků ale nedá předpokládat, že se zcela přestanou používat bankovky a mince. Hotovostní placení má totiž stále své výhody, třeba anonymitu. Nebo se může stát, že je někdo v exekuci, pak bezhotovostně platit nemůže.

Dánská vláda si od podpory bezhotovostního placení slibuje snížení nákladů, posílení produktivity v podnikatelském sektoru a celkové hospodářské oživení. Zrušení povinného přijímání hotovosti musí ještě schválit dánský parlament.

Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by se návrh v Dánsku setkal s větším odporem. V zemi je totiž už teď zcela běžné hradit prostřednictvím platební karty i ty nejmenší nákupy, jako je například balíček žvýkaček.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme