V Německu byla obnovena jednání o zvýšení mezd

Němečtí zaměstnavatelé a zástupci odborů ve středu po celý den hledali východisko ze sporu o mzdových tarifech. Jak z Berlína uvádí zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, stávka kováků nebude přerušena do chvíle, než obě strany najdou uspokojivé řešení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávková hlídka | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský - jednání o růstu mezd

Hlavní vyjednavač Sdružení zaměstnavatelů Hans Werner Busch připustil, že došlo k pokroku, který umožnil po deseti dnech stávky obnovit jednání. Šéf odborové ústředny IG Metall Klaus Zwickel však brzdí přehnaný optimismus a zdůrazňuje, že kováci sociální protest ukončí až po dosažení dohody. Podle zdrojů z Böblingenu, kde se jedná, by se kompromisní zvýšení mezd mohlo pohybovat kolem 3,8 až 3,9 procenta - to je podstatně méně, než odbory původně požadovaly. Zaměstnavatelé se však obávají, že pokud by přistoupili na požadavky stávkujících, spustila by se tím vlna požadavků v dalších odvětvích. Kováci svou stávkou přerušili sedm let trvající sociální smír v Německu.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme