V Německu nečekaně prudce stoupla spotřebitelská ochota utrácet

Index spotřebitelské důvěry v Německu stoupnul víc, než analytici očekávali. Prognóza na měsíc srpen je vůbec nejvyšší za posledních 14 měsíců. Ochota lidí utrácet má v době krize značný význam pro hospodářský růst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Němečtí spotřebitelé věří v brzký konec hospodářské krize a svou vlastní finanční perspektivu vidí v růžovějších barvách. To podle expertů vyplývá z nejnovějšího průzkumu norimberského institutu GfK.

Za stále plné nákupní vozíky může údajně vývoj inflace. Ta v květnu zůstala na nule a v červnu stoupla o jednu desetinu procenta. V letních měsících bychom se dokonce mohli dočkat minusových hodnot, což by bylo v Německu poprvé od roku 1987.

Lidé těží taky z vyšších důchodů a nižších příspěvků na zdravotní pojištění. "Občanům zůstává v peněženkách vyšší obnos," komentoval poslední vývoj analytik GfK Rolf Bürkl. Jeho institut zaznamenal čtvrtý nárůst spotřebitelské důvěry v řadě za sebou.

Přečtěte si také:
Spotřebitelská důvěra Američanů klesla na historické minimum
Nebezpečný boj s krizí
Česká ekonomika hlásí největší propad v novodobé historii
Nezaměstnanost stále roste, průmysl i stavebnictví ale zmírňují propad

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme