V Neratovicích je první vodíková čerpací stanice u nás

První vodíková čerpací stanice u nás začala fungovat v Neratovicích. Do konce roku by tam měl na pravidelné lince začít jezdit také první vodíkový autobus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První vodíková čerpací stanice v ČR | Foto: Tomáš Adamec

"Jde o vůbec první vodíkovou čerpací stanici nejenom v Česku, ale i v celé střední a východní Evropě. V západní Evropě jich je několik desítek, ale od našich západních hranic směrem na východ je úplně první," řekl Pavel Jirsa ze společnosti Linde Gas, která spolu s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži u Prahy celý projekt připravila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vodíkové čerpací stanici v Neratovicích mluvil na Rádiu Česko Pavel Jirsa ze společnosti Linde Gas

Technologie je připravena pro dopravu k okamžitému použití. "Nejde o žádnou hudbu budoucnosti, záleží jen na výrobcích automobilů a některých institucí, jak se k tomu postaví a jestli do toho budou chtít investovat," uvedl Jirsa.

Vodíkový pohon je absolutně ekologický a navíc jde o obnovitelný zdroj. Při spalování vodíku vzniká vodní pára, která se vrací do ovzduší. Problémem ovšem je, že se vodík zatím získává ze zemního plynu.

Vodík z jaderných elektráren

"V nedaleké budoucnosti se vodík může získávat jako vedlejší produkt při výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách čtvrté generace, kdy bude možné ho vyrábět přímo z vodní páry," tvrdí Jirsa.

Většímu rozmachu vodíkových vozidel zatím brání právě nedostatek čerpacích stanic a také pořizovací cena těchto vozů.

"Cena je veliká kvůli tomu, že se stále jedná o prototypy. Nedá se mluvit o žádné velkosériové výrobě. Druhou věcí je nedostatečná vodíková infrastruktura," vysvětlil Zbyněk Brada ze společnosti Linde Gas.

Vodíkových čerpacích stanic ale stále přibývá a tím přibývá i možností testování nových vozidel.

Igor Maňour, Zbyněk Zykmund, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme