V pondělí nabude účinnosti zákon o tržní síle, obchodníci se bouří

Od 1. února bude spolupráci obchodníků a dodavatelů upravovat zákon o významné tržní síle. Norma by měla zamezit některým praktikám obchodních řetězců. Za zneužití tržní síly jim bude hrozit až desetimilionová pokuta. Obchodníci tvrdí, že je zákon diskriminuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Podle nového zákona by supermarkety například neměly stlačovat ceny pod úroveň výrobních nákladů a za některé služby - třeba takzvané regálné - žádat zbytečné poplatky.

Obchodníci ovšem tvrdí, že je nový zákon diskriminuje a zvýhodňuje právě dodavatele. Chystají kvůli tomu stížnost k Evropské unii a obrátit se chtějí taky na Ústavní soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

1. února začne platit nový zákon významné tržní síle a jejím zneužití. Obchodníci se proti tomu bouří. Hosty Ozvěn dne byli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka a předseda Zemědělského svazu Miroslav Jírovský.

"Zákon vypadá jakoby nešvary na českém trhu způsobovali jen obchodníci. My tvrdíme, že je dělají i ostatní subjekty. A pokud měl zákon vzniknout jako nějaká regulace - měl se týkat všech subjektů," uvedl v Ozvěnách dne Radiožurnálu Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Dalším důvodem podle něj je, že se zákon dotýká soukromě-právních vztahů - vstupuje do smluvní volnosti, kterou Ústava jednoznačně chrání.

Zemědělci: Zákon nás nezvýhodňuje

Zákon má chránit české zemědělce před tlakem silných obchodních řetězců tlačit ceny pod hranici výrobních nákladů. "Rozhodně si myslím, že nás zákon nezvýhodňuje," uvedl v Ozvěnách dne Miroslav Jírovský, předseda Zemědělského svazu.

Připomněl, že zemědělci se v současnosti potýkají ze značnými problémy - za poslední rok klesla cena zemědělských výrobků o 24,8 procent a spotřebitelská cena o 4 procenta.

"Ta nerovnost je tedy někde jinde. A stávající zákony zatím neřešily situaci, ve které jsou zemědělci," uvedl.

S argumentací obchodníků proti novému zákonu nesouhlasí. "My od nich chceme, aby se chovali seriozně, aby netlačili do likvidace zemědělce," uvedl.

Zákon je nejasný

Zdeněk Juračka upozornil, že o zákonu obchodníci v současné době jednají s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

"Abychom se v tom zákonu vůbec orientovali, protože je úplně nejasný. Hovoří o nějakých pojmech, které se dají velice těžce vykládat. Hledáme nejschůdnější cesty, jak zákon naplnit," uvedl.

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme