V příštím roce porostou byty jako po dešti

Bude patřit mezi vaše novoroční přání to, abyste co nejdřív konečně bydleli ve vlastním bytě? Možná že právě v roce 2003 se dočkáte. Investoři totiž slibují, že byty porostou jako houby po dešti a analytici přepovídají levnější hypotéční úvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Obecní výstavba s použitím státní dotace letos nabídla zájemcům v relativně dostupné ceně bydlení během krátké doby. Stát 320 tisíci podpořil stavbu každého bytu do 70 metrů čtverečních, když nájemní družstvo založili stavební firma, obec a lidé, kteří mají o byty zájem. "Vhodnou kombinací stavebního spoření a menší hypotéky si myslím, že i nižší střední třída si na to mohla lidově řečeno šáhnout a ten byt si dovolit," hodnotí šance na vlastní bydlení za rok 2002 analytik společnosti Böhm and Partner Alexander Tóth a dodává, že také v roce 2003 budou u developerských společností v kurzu spíše běžné byty než honosná sídla pro horních 10 tisíc. "Je teď cítit výrazný odklon spíš k těm menším bytům."

To, že stavět a hlavně dokončovat se budou nové byty v roce 2003 ještě o něco víc než letos, potvrzuje také ředitel developerské divize společnosti Skanska Jiří Poletín. Důvodem je podle něj to, že se stále více učíme využívat jiného financování než z vlastních zdrojů. Příčiny jsou jasné: snižování úrokových sazeb. "Ty letošní čísla směřují k 42, 44 procentům klientů, kteří používali hypotéku nebo stavební spoření." Byty si ale podle odborníků nebudeme hledat jenom v menších obcích blízko měst s dobrými pracovními podmínkami. Podle stavařů je novým trendem také přebudovávání kancelářských komplexů v centrech našich metropolí.

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme