V rakouském Güssingu vsadili na biomasu. Mají levnou elektřinu, teplo, plyn i benzín

Teplo, elektřinu a plnou nádrž našeho auta většinou nechodíme sbírat do lesa. V kraji kolem rakouského města Güssing je to ale jinak. Ze stromů v tamních lesích se získávají energie i pohonné hmoty. Město má díky biomase nakročeno k energetické soběstačnosti. Šetří peníze, láká nové firmy a tamní nápady zvědavě okukuje celý svět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna na biomasu c rakouském Güssingu | Foto: Vojtěch Berger

Ještě před 20 lety přitom z Güssingu všichni utíkali. Dnes je to naopak solidní adresa. A elektrárny na biomasu patří do tamní krajiny stejně pevně jako třeba vinice nebo zříceniny hradů

Když se proderete kukuřicí, vidíte nenápadnou průmyslovou stavbu. Je to elektrárna na biomasu. V samotném Güssingu i v jeho okolí jsou k elektřině a teplu z biomasy připojené stovky domácností.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Güssingu natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Zdejší kraj je skoro z poloviny zalesněný, v tom měli místní přirozenou výhodu. Na začátku ovšem nebyla láska k přírodě, ale chladný ekonomický kalkul.

„Když sedíte v kanceláři a denně k vám chodí spousta mladých lidí prosit o práci, začnete přemýšlet, co byste pro ně mohl udělat,“ vzpomíná starosta Güssingu Peter Vadasz na začátek 90. let.

Tehdy se poprvé posadil do starostovského křesla. Město leželo do té doby na železné oponě u Maďarska v jednom z nejzaostalejších rakouských regionů. Mládež odsud houfně utíkala za prací a obec neměla z čeho platit pořád vyšší poplatky energetickým společnostem.

Starosta Güssingu Peter Vadasz | Foto: Vojtěch Berger

„Naštěstí Rakousko vstoupilo v roce 95 do Evropské unie a do našeho regionu přiteklo nejvíc evropských dotací, protože jsme byli ze všech nejchudší,“ říká starosta.

Horší startovní pozice tak paradoxně Güssing doslova vykopla vzhůru. S vydatným přispěním evropských peněz postavilo město dálkový parovod, připojilo na něj všechny fabriky, snížilo ceny energií a přilákalo další podnikatele.

1100 nových pracovních míst

Ve 4 tisícovém městě vzniklo 1100 pracovních míst. Sídlí tu výzkumné centrum a zkouší se tu novinky z oblasti zelených technologií. Základem všeho jsou pořád okolní lesy.

„Tohle je první čerpací stanice na plyn, který vyrábíme z biomasy. Všechny peníze z výroby plynu i z jeho prodeje tak zůstávají u nás v regionu. Zatímco když natankujete plyn u komerční čerpací stanice, tak na tom vydělají jenom cizí společnosti, například ruské. „

Do několika let by v Güssingu chtěli spustit taky čerpací stanici s benzínem a naftou, vyrobenou jednoduše řečeno ze dřeva. Pohonné hmoty se tu vyrábějí díky unikátní technologii zplynování biomasy. Starosta Vadasz přiznává, že je ale pořád co zlepšovat.

Dřevo připravené na zpracování u elektrárny na biomasu | Foto: Vojtěch Berger

„Zatím nemáme a taky nikdy mít nebudeme mít 100 procent domácností připojených na energii z biomasy. Spousta lidí tu bydlí ve starých domech bez ústředního topení, někdo si zase raději koupí olejový kotel. Ale ti co se připojí, na tom jednoznačně vydělají. Já přípojku doma mám a třeba na topení šetřím až 25 procent oproti běžným cenám,“ tvrdí starosta.

Stoprocentně energeticky samostatný Güssing tedy ještě není a nejspíš nikdy nebude. Na druhé straně, zdejší školy, nemocnice a všechny veřejné budovy jsou už dávno napojené na domácí parovod a nemusí se obávat mezinárodních energetických krizí, jako byla ta plynová z roku 2009. Hlavní věc je, aby v Güssingu nikdy nedošlo dřevo.


View Larger Map

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme