V Rusku loni přibylo miliardářů, tvrdí nový průzkum

Hubená léta zaviněná finanční krizí jsou podle všeho u konce. Přesněji řečeno, jsou u konce pro jednu konkrétní skupinu, kterou tvoří ruští miliardáři. Podle nového průzkumu jich přibylo a rozrostl se i objem jejich financí. Nejbohatším Rusem zůstává ocelářská magnát Vladimír Lisin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Každoroční průzkum týdeníku Finans konstatuje, že počet miliardářů v Rusku loni narostl na 114. Před třemi roky to bylo „jen“ 101.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku podle průzkumu přibylo miliardářů. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová

Narostlo i celkové jmění deseti nejbohatších Rusů, a to o celou třetinu na téměř 140 miliard dolarů.

Na druhou stranu si nejbohatší třída v tomto ohledu mírně pohoršila, protože ještě před krizí ruská média zaregistrovala rekordních 221miliard.

Tabulku miliardářů už druhý rok po sobě vede majitel Novolipeckých oceláren Vladimír Lisin, který si polepšil o 50 procent a jeho odhadované jmění dosahuje víc než 28 miliard dolarů. To je srovnatelné třeba s letošním rozpočtem ropné velmoci Nigérie.

Lisin podle týdeníku Financ vděčí za své postavení nárůstu hodnoty své společnosti poté, co se ruský akciový trh i ekonomika odrazily ode dna. Po předloňském tvrdém propadu ruská ekonomika minulý rok narostla o čtyři procenta, vzestup experti očekávají i letos.

V závěsu za Lisinem figuruje další finančník Michail Prochorov s 23 miliardami a podnikatel Ališer Usmanov, který má jmění v hodnotě 20 miliard dolarů.

Abramovič vypadl z první trojice

Třetí pozici z minulého žebříčku ztratil známý majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič a propadl se až na páté místo. Mimo první trojici se dostal vůbec poprvé za celých sedm let, co týdenník Financ tabulku sestavuje.

Obecně si pohoršili všichni ti, jenž podnikají na realitním trhu. Konkrétně si ruská média všímají finanční magnátky Jeleny Baturinové, manželky bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova, která se propadla o 47 pozic a sotva se udržela v první stovce nejbohatších Rusů.

Novináři dávají tento propad do souvislosti právě s propuštěním Jurije Lužkova. Ten je v podezření, že se neoprávněně obohacoval v době, kdy velel moskevské radnici, a přihrával realitní zakázky právě své manželce. Oba ale tato obvinění odmítají.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme