Jablka, meruňky i broskve. Ovoce bude letos kvůli jarním mrazům až o čtvrtinu méně

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115 031 tun z loňských 150 100 tun. V porovnání s průměrem sklizní posledních pěti let bude očekávaný propad na úrovni 26 procent, sdělil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ztráty na tržbách ovocnáři již dříve odhadli za celou republiku téměř půl miliardy korun.

Holovousy (Jičínsko) (Aktualizováno: 12:45 27. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nasbíraná jablka, ovoce (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, CC BY 2.0

Nižší sklizeň ovoce, v porovnání s letošním odhadem, byla jen v roce 2011, kdy sklizených 101 249 tun patřilo mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let. Důvodem tehdejšího propadu byla také mrazy. Mimořádně nízká byla sklizeň ještě v roce 2010 ve výši 121 019 tun.

'Křivá' zelenina a 'nepěkné' ovoce Čechy baví. Obchody rozšiřují nabídku nevzhledných potravin

Číst článek

U hlavního ovocného druhu jablek se čeká meziroční pokles sklizně o 22 procent na 98 339 tun. Proti pětiletému průměru jde o propad o 25 procent. Regionálně mrazy nejvíce ničily úrodu na Moravě, takže například u meruněk a broskví jsou poklesy proti pětiletým průměrům zhruba o 70 procent. Broskví by se mělo urodit jen 302 tun a meruněk jen 656 tun, z toho na Moravě 400 tun.

Výrazné poklesy úrody ovocnáři čekají i u třešní, višní a švestek. Úroda třešní by měla meziročně klesnout o 55 procent na 1229 tun, u višní se čeká propad o 41 procent na 3047 tun a u švestek o 39 procent na 3878 tun.

Žádné přízemní mrazíky

Mrazy poškodily ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovaly kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou tedy o pětinu vyšší. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že bude přesvědčovat vládu, aby uvolnila jako kompenzaci pro ovocnáře 200 milionů korun. Loni ovocnáři dostali kompenzaci za škody z mrazů 133 milionů.

Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. "Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc, nešlo o žádné ranní přízemní mrazíky," uvedl již dříve Ludvík. V bilanci škod se podle ovocnářů odrazilo i velmi špatné počasí v době květu.

Palírny na Přerovsku nahrazují nedostatek letního ovoce bezovými květy, pálí i zahradní kiwi

Číst článek

Některé moravské ovocnářské podniky, které neobvykle chladné jarní počasí drtivě poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat do existenčních problémů. Od roku 2007 jde již o šestý rok, kdy produkci ovoce v Česku negativně ovlivnily jarní mrazy.

Nízká úroda se podle dřívějšího vyjádření ovocnářů projeví ve zdražení českých meruněk. U ostatního ovoce bude záležet na tom, jaká bude úroda v zemích, z nichž se ovoce do Česka dováží. Česko je totiž v ovoci závislé na dovozu. U meruněk a broskví pokrývá dovoz 80 až 90 procent českého trhu, u jablek to je polovina. "Česko se tak cenami přizpůsobuje evropskému trhu," řekl dříve Ludvík.

Potvrdilo se to loni, kdy pokles úrody v ČR na ceny neměl vliv. Výjimkou byly moravské meruňky. Jejich ceny v obchodech či na trzích dosáhly i více než 80 korun za kilogram, někdy se prodávaly i za 120 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme