V soutěži o Český Telecom všichni hráči

Všech pět zájemců o Český Telecom pustila vláda do dalšího kola soutěže. Účast dvou finančních konsorcií, ale podmínila spojením s významným telekomunikačním operátorem. Ve hře o 51 procent akcií v největší české telekomunikační společnosti jsou tak i nadále například firmy Belgacom, Swisscom a Telefónica. Nabídnout závaznou částku mají do 29. března. Zatím se nabídky pohybují od 60 do 70 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž na budově | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu se podařilo získat hodnotící zprávu, kterou kabinetu posílá ministerstvo financí a prezidium Fondu národního majetku. Vládě bylo doporučeno vlastně úplně všechno, co se doporučit dalo. Předběžné nabídky poslalo celkem pět subjektů - tři strategičtí a dva finanční investoři. Komise je doporučila vládě k dalšímu jednání všechny. Stejně tak vládě doporučila, aby pokračovala v jednání s možným přímým kupcem, ale aby zároveň pokračovala v souběžných přípravách nabídky na kapitálový trh - tedy aby bylo možné prodat akcie Telecomu i přes burzu.

Nejvyšší nabídku za 51procentní podíl v Telecomu nabízí konsorcium finančních investorů PPF, J&T a InWay - jejich nabídka dosahuje 71 miliard korun. Nejnižší nabídku, necelých 61 miliard, nabízí strategický investor Swisscom. Jeho nabídka je tak trochu šalamounská, protože zní na 370 korun za akcii, nebo více - to znamená, že si Swisscom nechal otevřená zadní vrátka na zvýšení nabídky.

Zajímavá je také nabídka Telefoniky. Ta je druhá nejvyšší - 69 miliard korun - a celkově ji komise hodnotí velmi příznivě.

V překládací zprávě se hodnotí hned několik hledisek - podrobně se rozebírají například finanční detaily jednotlivých nabídek, strategie jednotlivých záměrů co se bude s Telecomem dít po privatizaci a také podmínky, za kterých chtějí zájemci Telecom privatizovat.

Z těch finančních detailů například vyplývá, že konsorcium PPF, J&T a InWay hodlá speciálně kvůli privatizaci Telecomu založit novou firmu - na druhou stranu však není jasná její majetková struktura. V tomto bodě je asi nejlépe hodnocena Telefonika - o ní zpráva uvádí, že má další finanční zdroje v hotovosti a nemá žádné požadavky na financování.

Strategické plány co s Telecomem dál jsou u většiny nabídek stejné; zajímavostí je plán konsorcia PPF, J&T a InWay prodat mobilního operátora Eurotel. Většina zájemců však předpokládá, že současné vedení Telecomu zůstane na svých místech a Telecom samotný se buď integruje do struktur jednotlivých operátorů, nebo bude pokračovat ve své dosavadní činnosti.

Co se týká podmínek - všichni zájemci si před finálním rozhodnutím chtějí udělat tak zvané due dilligence - tedy podrobnou kontrolu firmy co se týká jejího hospodaření a závazků do budoucna. Tím chtějí získat přehled o stavu Telecomu pro budoucí plány.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme