V soutěži o Český Telecom všichni hráči

Všech pět zájemců o Český Telecom pustila vláda do dalšího kola soutěže. Účast dvou finančních konsorcií, ale podmínila spojením s významným telekomunikačním operátorem. Ve hře o 51 procent akcií v největší české telekomunikační společnosti jsou tak i nadále například firmy Belgacom, Swisscom a Telefónica. Nabídnout závaznou částku mají do 29. března. Zatím se nabídky pohybují od 60 do 70 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž na budově | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu se podařilo získat hodnotící zprávu, kterou kabinetu posílá ministerstvo financí a prezidium Fondu národního majetku. Vládě bylo doporučeno vlastně úplně všechno, co se doporučit dalo. Předběžné nabídky poslalo celkem pět subjektů - tři strategičtí a dva finanční investoři. Komise je doporučila vládě k dalšímu jednání všechny. Stejně tak vládě doporučila, aby pokračovala v jednání s možným přímým kupcem, ale aby zároveň pokračovala v souběžných přípravách nabídky na kapitálový trh - tedy aby bylo možné prodat akcie Telecomu i přes burzu.

Nejvyšší nabídku za 51procentní podíl v Telecomu nabízí konsorcium finančních investorů PPF, J&T a InWay - jejich nabídka dosahuje 71 miliard korun. Nejnižší nabídku, necelých 61 miliard, nabízí strategický investor Swisscom. Jeho nabídka je tak trochu šalamounská, protože zní na 370 korun za akcii, nebo více - to znamená, že si Swisscom nechal otevřená zadní vrátka na zvýšení nabídky.

Zajímavá je také nabídka Telefoniky. Ta je druhá nejvyšší - 69 miliard korun - a celkově ji komise hodnotí velmi příznivě.

V překládací zprávě se hodnotí hned několik hledisek - podrobně se rozebírají například finanční detaily jednotlivých nabídek, strategie jednotlivých záměrů co se bude s Telecomem dít po privatizaci a také podmínky, za kterých chtějí zájemci Telecom privatizovat.

Z těch finančních detailů například vyplývá, že konsorcium PPF, J&T a InWay hodlá speciálně kvůli privatizaci Telecomu založit novou firmu - na druhou stranu však není jasná její majetková struktura. V tomto bodě je asi nejlépe hodnocena Telefonika - o ní zpráva uvádí, že má další finanční zdroje v hotovosti a nemá žádné požadavky na financování.

Strategické plány co s Telecomem dál jsou u většiny nabídek stejné; zajímavostí je plán konsorcia PPF, J&T a InWay prodat mobilního operátora Eurotel. Většina zájemců však předpokládá, že současné vedení Telecomu zůstane na svých místech a Telecom samotný se buď integruje do struktur jednotlivých operátorů, nebo bude pokračovat ve své dosavadní činnosti.

Co se týká podmínek - všichni zájemci si před finálním rozhodnutím chtějí udělat tak zvané due dilligence - tedy podrobnou kontrolu firmy co se týká jejího hospodaření a závazků do budoucna. Tím chtějí získat přehled o stavu Telecomu pro budoucí plány.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme