V Ústeckém kraji meziročně ubylo živnostníků. V Lovosicích se je proto rozhodli podpořit

Podle dat Českého statistického úřadu v Ústeckém kraji meziročně ubylo podnikatelů. Ke konci roku svou živnost ukončilo více než 14 000 z nich. V Lovosicích se proto rozhodli své drobné živnostníky podpořit. Radnice rozdělila dva miliony korun z rozpočtu mezi obyvatele, kteří mají útratu u vybraných podnikatelů levnější.

Lovosice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ústeckém kraji meziročně ubylo živnostníků. V Lovosicích se je proto rozhodli podpořit

V Ústeckém kraji meziročně ubylo živnostníků. V Lovosicích se je proto rozhodli podpořit | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

„Přijde ke Krátkému nákup za 200 korun. Ten člověk nahlásí číselný kód, který má v mobilním telefonu, my ho přeťukáme do našeho telefonu přes aplikaci, kterou máme u pokladny, a systém řekne, že zaplatí místo 200 korun jen 100,“ popisuje obchodník Jan Krátký fungování nového systému, do kterého se v dubnu zapojil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ústeckém kraji meziročně ubylo živnostníků. V Lovosicích se je proto rozhodli podpořit

Registrovat se mohli i obyvatelé Lovosic. Ti takhle čerpají 500 korun měsíčně. Utratit je ale musí u vybraných drobných podnikatelů. „Těch lidí opravdu přibylo. Co jsem se bavil s jiným obchodníkem, tak mi říkal, že jsou u něj poprvé i lidé, kteří tam jinak nikdy nebyli, což je dobré,“ potvrzuje Krátký.

O program je zájem

I přes pomalejší začátek si dosavadní zájem o program pochvaluje i starosta Vojtěch Krejčí ze sdružení PRO Lovosice. „Asi i takovou drbárnou, že to funguje, se rozkřiklo, že je to dobré a má smysl se tam přihlásit. Ten nárůst byl velký – registrovaných máme zhruba 1300 občanů,“ potvrzuje.

Povinné datové schránky vyřadily neaktivní podnikatele. Činnost ukončilo více než 280 tisíc lidí

Číst článek

Radnice na podporu drobných podnikatelů letos vyčlenila dva miliony korun. Lidé je mohou utratit v podstatě za cokoliv. „U toho je pěkně vidět, že ti starší lidé je využívají na služby, které potřebují – vidíme útraty v lékárnách nebo v potravinách. Naopak mladší skupiny obyvatel to využívají třeba na nákup textilu,“ doplňuje Krejčí.

Začátkem června radnice výsledky vyhodnotí – s programem ale chce dál pokračovat. „Město pak bude rozhodovat o tom, jestli ten program třeba o měsíc prodluží, nebo zda nebude vytvářet obdobný program na podzim s jinou cílovou skupinou – například kurzovné a školkovné pro rodiny s dětmi,“ uzavírá starosta Krejčí.

Ve hře je i Senior taxi, které by fungovalo na stejném principu virtuálního konta.

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme