Ve fondu eurozóny pro zadlužené země bude až 700 miliard eur

Záchranná síť eurozóny pro případnou pomoc zemím s vysokými dluhy se zvýší až na 700 miliard eur. Na neformální schůzce v Kodani se na tom dohodli ministři financí 17 zemí platících eurem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři financí Francie Francois Baroin a Německa Wolfgang Schäuble před jednáním ECOFINu v Kodani | Foto: Reuters

O míře navýšení Evropského stabilizačního mechanismu, tedy stálého záchranného fondu eurozóny, se dlouze diskutovalo. Všichni se ale nakonec shodli na tom, že k zamýšleným 500 miliardám bude třeba ještě něco přidat. Spekulovalo se dokonce o tom, že by záchranný fond měl disponovat jedním bilionem eur.

Některé země, jako například Francie, prosazovaly masivní navýšení částky 500 miliard eur, kterými bude fond disponovat. Jiné státy jako třeba Německo nebo Nizozemsko už nechtěly půjčovat zadluženým zemím víc. Německá kancléřka Merkelová ale nakonec ustoupila.

Celková úvěrová kapacita evropského záchranného systému bude 700 miliard eur. Toho se docílí spojením 500 miliard z Evropského stabilizačního mechanismu, který začne fungovat od letošního července, a už existujícího dočasného Evropského fondu finanční stability, který přidá zbylých 200 miliard.

Tolik peněz ale bude mít celý systém až od poloviny příštího roku, protože 500 miliard eur mají členské státy eurozóny teprve postupně naplňovat splátkami. Připravených 700 miliard eur má přesvědčit finanční trhy o odhodlání eurozóny udržet svou jednotu.

Posílení stabilizačního mechanismu je výsledkem kompromisu. Eurozóna se nenechala přesvědčit, aby měla na boj s dluhy svých členů připravený bilion eur, jak to navrhovala OECD.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme