Ve Francii je nejvíce lidí bez práce za posledních 20 let

Hrozba vysoké nezaměstnanosti ohrožuje růst evropské ekonomiky. Varující údaje přišly z Francie, kde je v současnosti bez práce nejvíce lidí za posledních 20 let – přes 3,5 milionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie, práce, nezaměstnanost (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pro francouzskou vládu je snižování nezaměstnanosti prioritou. Zdá se ale, že se jí příliš nedaří.

Nezaměstnanost ve Francii nezadržitelně roste už nejméně dva roky. V říjnu byla desetiprocentní, tedy o čtyři procenta vyšší než ve stejném období loni.

Problémem je nasměrování ekonomiky na domácí poptávku, a ne na vývoz, jako třeba v případě Německa, a také regulace trhu práce.

„Jakákoli regulace, která znemožňuje flexibilitu trhu práce, zvyšuje náklady obětované příležitosti, zvyšuje sociální dávky a motivuje nezaměstnané, aby déle zůstávali mimo trh práce, naopak vede ke zvýšení nezaměstnanosti,“ upozorňuje Martin Slaný z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Francouzská ekonomika začíná velice opatrně, ale křehce růst. K tomu, aby lidé nacházeli práci, to však nestačí.

„Řada zaměstnavatelů si rozmýšlí, zda bude vytvářet nová pracovní místa, protože zaměstnat nové lidi je ve Francii poměrně nákladné. Ať už kvůli vysoké ceně pracovní síly oproti jiným členským zemím Evropské unie, tak z titulu vysoké regulace na trhu práce anebo vysokého zdanění,“ připomíná ekonom Era Jan Bureš.

Hollandovo ultimátum

Vysoká nezaměstnanost ve Francii znamená i politický problém. Prezident François Hollande už dříve slíbil, že pokud nezaměstnanost do roku 2017 neklesne, nebude se ucházet o druhý mandát.

Zvrátit vývoj na trhu práce může francouzská vláda uvolněním pravidel zaměstnávání a snížením zdanění práce. Vzhledem k tomu, na co jsou francouzští obyvatelé zvyklí, to ale zřejmě nebude politicky průchodné.

Vláda může investovat do ekonomiky, aby povzbudila spotřebu a podniky při vývozu. Je však otázka, kde na to vzít peníze.

Pokud by nezaměstnanost ve Francii dál rostla, může to ovlivnit i ekonomiky jiných zemí – například tím, že budou do Francie kvůli malé poptávce méně vyvážet.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme