Ve sněmovně se svádí bitva o peníze pro kraje
Kraje asi dostanou přidáno, i když zdaleka ne tolik, kolik chtějí. Většina poslanců totiž zatím podpořila návrh vlády, aby kraje dostávaly od příštího roku namísto nynějších 3 procent z vybraných daní zhruba třikrát tolik - tedy bezmála o 28 miliard korun víc. Podle hejtmanů je to ale jen polovina toho, co by potřebovali. Poslanci vládní návrh poslali do tzv. druhého čtení.
Místopředseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý z ODS odcházel ze sněmovny rozčilen. "To není splnění slibů, které vláda a sociální demokracie dávala, když se rodila takzvaná reforma veřejné správy. Je zjevné, že kraje a obce dostaly úkoly, nedostaly peníze."
ODS tvrdí, že krajům budou chybět miliardy. Šéf státní kasy, ministr Bohuslav Sobotka, ale kroutí hlavou: "Nechybějí miliardy; otázka je, do jaké míry ten zákon odpovídá kompetencím, které byly na kraje převedeny, a já se domnívám, že odpovídá plně."
I někteří z těch, co hlasovali pro, ale přiznávají - kraje budou mít problémy, musíme se k tomu brzy vrátit, říká třeba místopředseda lidovců Jan Kasal: "Já nechci vyloučit nějaké vážnější důsledky."
Většina hejtmanů je tím, co poslanci schválili, rozhořčena. "Už v takhle problematické situaci, kdy reforma veřejné správy se velmi nedaří, tak nám komplikuje život pro příští rok v řadě organizací, povede k likvidaci soukromého školství. Je to velmi nekoncepční návrh, který Poslanecká sněmovna schválila," řekl Radiožurnálu středočeský hejtman Petr Bendl z ODS.