Ve středních Čechách rostl počet lidí bez práce i v září

Nezaměstnanost stále představuje ve středních Čechách velký problém. Najít si v kraji práci není vůbec jednoduché. Vypovídají o tom i zářijová čísla, která dnes zveřejnili statistici. Z nich je patrné, že právě ve Středočeském kraji se nezaměstnanost oproti srpnu znovu zvýšila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Zuzana by ráda našla uplatnění v nějakém internetovém obchodě. V poslední době se jí ale na pracovním trhu příliš nedaří. To je také důvod, proč se přišla zaregistrovat na kolínský úřad práce:

„Přišla jsem o práci, protože mi můj bývalý zaměstnavatel nezaplatil několik platů. Věřím, že se s ním ještě stále můžu dohodnout. Pak jsem chodila na různé brigády, abych vydělávala. Potom jsem si našla práci, kde jsem byla pět dní, protože mi to hodně nevyhovovalo, jezdila jsem hodně daleko.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vývoji nezaměstnanosti na Kolínsku zjišťoval reportér Michal Trnka

„Co se týká regionu Kolín, tady moc šancí nevidím, zejména třeba v mém oboru,“ líčí Zuzana své nedávné pracovní zkušenosti.

Nahlas přitom přemýšlí o tom, že by v budoucnu zkusila podnikat a vydělávat si peníze takzvaně na volné noze: „Nějaké kroky do budoucna chystám, nicméně nějakou dobu trvá, než se to všechno rozjede. Ale myslím si, že v současné době je to asi jediné východisko.“

Najít volné pracovní místo a uplatnění není ve středních Čechách vůbec jednoduché. V kraji se jen během září zvýšila nezaměstnanost proti srpnu o 0,1 procentního bodu na 6,5 procenta.

Nový fenomén na ÚP: neúspěšní maturanti

Právě Kolínsko patří k těm nejpostiženějším regionům. Na tamním úřadě práce se jen během prvního měsíce letošního školního roku zaevidovalo 204 nových uchazečů, většinou čerstvých absolventů škol:

„Dá se říct, že se objevuje nový fenomén v podobě nezvládnutí státní maturitní zkoušky. Na nárůstu 204 osob se absolventi podíleli téměř ze tří čtvrtin; naprostá většina z nich nezvládla maturitní zkoušku a podle aktuálních informací nezvládla ani reparát,“ potvrzuje ředitel kolínského úřadu práce Jan Máslík.

Ani další vývoj na trhu práce nevidí šéf úřadu příliš růžově. Minimálně na Kolínsku podle něj nezaměstnanost dál poroste:

„Již z kraje roku jsme odhadovali celkový počet uchazečů v evidenci úřadu práce ke konci roku k 6000. Na základě současných čísel se bojíme, že bude překročena šestitisícová hranice a možná i absolutní rekord z února letošního roku, kdy bylo v evidenci úřadu práce 6048 lidí.“

„Napomůže tomu zejména faktor jisté cykličnosti a sezonnosti prací, zrovna tak to, že bude ukončena celá řada pracovních poměrů na obcích, kdy byly uplatněny dotační tituly z nástroje veřejně prospěšných prací,“ nastiňuje možný vývoj Jan Máslík.

Odborníci každopádně doporučují, aby se lidé při hledání zaměstnání nespoléhali jen na úřady práce. Vlastní iniciativa je totiž v tomto případě velmi důležitá.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme