Ve Vatikánu se nedá platit kartou. Kvůli podezření z praní špinavých peněz

Turisté ve Vatikánu mohou nyní platit za vstupenky do muzeí, suvenýry a další služby pouze v hotovosti. Italská centrální banka totiž podle agentury AP zablokovala Vatikánu všechny elektronické platby zahraničními kartami včetně plateb kartami, protože Vatikán dostatečně nebrání praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Via della Conciliazione vede do Vatikánu | Foto: Jan Rosenauer

Podle italského listu Corriere della Sera centrální banka rozhodla o zablokování všech terminálů, které umožňují provedení bezhotovostních transakcí platební kartou a provozují je italské banky.

Jediné bankomaty, které nyní ve Vatikánu fungují, tak patří vatikánské bance IOR, která ale nemá oprávnění provozovat bankovní činnost v Itálii.

Vatikán uvedl, že se usilovně snaží najít banku, která není z Itálie a poskytla by Vatikánu urychleně služby elektronických plateb. Další komentář však neposkytl.

Oznámení o zablokování elektronických plateb se podle Corriere della Sera objevuje také na domovské stránce vatikánských muzeí. Na první stránce je nápis „žádné elektronické platby od 1. ledna“ a omluva za případné nepříjemnosti.

S problémy se potýkají například i cestovní kanceláře či skupiny. V hotovosti totiž v Itálii nikdo nesmí najednou přijmout víc než 1000 eur a koupit několikadenní skipasy pro skupinu v hotovosti je tak často zcela nemožné.

Vatikánská muzea předloni přilákala více než pět milionů turistů, a překonala tak rekord v návštěvnosti památek na celém Apeninském poloostrově.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme