USA 0:1 Česko

Ve Vídni se krade nejvíc vozíků v Evropě, loni jich zmizelo 19 000. Češi jsou poctivější

Hlavní město Rakouska má neobvyklé a nelichotivé prvenství. Ve Vídni se krade nejvíc nákupních vozíků v Evropě. Není ale jasné proč. Ve zbytku Rakouska podobné problémy nemají.

Vídeň / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákupní vozík (Ilustrační snímek) | Foto: Kai Oberhauser | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Ani vídeňské úřady nemají jasno, proč se právě v hlavním městě Rakouska nákupní vozíky tolik kradou.

V loňském roce jich ze supermarketů zmizelo dohromady 19 000, tedy 52 denně. Nikde jinde po celém Rakousku se tolik nekradou. Problémy přitom mají všechny obchodní řetězce bez rozdílů.

Není ani jasné, proč je vlastně lidé kradou. Často se pak objevují na ulicích, někteří je používají místo odpadkových košů, někde se stávají součástí skladiště.

Nejedná se ale o nový fenomén. Lze dokonce říct, že se Vídeňané začínají v krádežích mírnit, protože v roce 2006 bylo odcizených vozíků dokonce přes 30 000.

S nákupními vozíky jezdíme už 80 let. Počáteční nezájem o ně vyřešila až reklamní kampaň

Číst článek

Ve Vídni působí v součinnosti s magistrátem ekologická společnost, která se stará o údržbu cest a vídeňského okolí. Ta vozíky sbírá a odváží je do skladu, z kterého si je mohou supermarkety za pár eur zpátky odkoupit. To se supermarketům vyplatí, protože cena nového se pohybuje okolo 100 eur, což je víc než 2600 korun.

A co Češi?

Zpravodajský server iROZHLAS.cz se snažil zjistit od řetězců působících na českém trhu, kolik nákupních vozíků bylo ukradeno v České republice.

Řetězce Lidl, Billa a Coop nemají podobné statistiky k dispozici. Podle mluvčí společnosti Penny Market Moniky Lebedové se jedná o interní informaci, které standardně neposkytují.

Z pokladničky v památníku heydrichiády ukradl 20 tisíc. Po měsíci ho dopadla policie

Číst článek

„V průměru ročně evidujeme u všech našich 15 hypermarketů krádeže přibližně 400 nákupních vozíků,“ informovala mluvčí společnosti Globus Pavla Hobíková. Podle ní jsou tato čísla dlouhodobě stejná a nedochází k výkyvům. „Počty odcizených vozíků se liší dle jednotlivých regionů a jedná se převážně o běžné kovové nákupní vozíky, jejichž pořizovací cena se pohybuje kolem cca 3500 korun.“

Mluvčí supermarketů Billa uvedl, že Češi velký zájem o krádeže nákupních vozíků nemají.

Zloděje ale podle Hobíkové neodrazuje ani mincovní zálohový systém, ani kamery na parkovištích u hypermarketů. „Pokud dostaneme informaci, že jsou například na parkovištích konkurence naše vozíky, sváží je zaměstnanci údržby hypermarketu. Tito zaměstnanci i odvážejí naopak vozíky konkurence zpět,“ dodává Hobíková.

Ostatní řetězce se ankety nezúčastnily.

Pavlína Nečásková, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme