Vedení ČSA nabídlo rezignaci, odbory ale musí přistoupit na snížení platů

Prezident Českých aerolinií Radomír Lašák nabídl rezignaci představenstva společnosti. Podmiňuje to ale tím, že odbory přistoupí na snížení mezd pilotů o 30 procent, ostatních zaměstnanců o 15 procent a na zmrazení zaměstnaneckých benefitů. Aerolinky tím ušetří zhruba miliardu korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA. Ilustrační foto.

Letadlo ČSA. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Lašák tak chce ukončit patovou situaci ve firmě, kdy spolu obě strany nekomunikují, a zajistit její přežití v krizi. Podle ministra financí Eduarda Janoty je návrh zásadním krokem, který by měl odblokovat situaci.

"Tady je návrh řešení v tom, že klasickou cestou se sníží provozní náklady. Bez jejich snížení je situace ČSA podle mého názoru neřešitelná. Já vám garantuji, že by to musel udělat každý vlastník," řekl Janota.

Ministr financí Gustáv Slamečka zaznamenal signály, že zaměstnanci a odboráři jsou ochotní přispět k tomu, aby se finanční situace firmy zlepšila. "Vnímal jsem také, že si část zaměstnanců a odborů neumí představit, že by to bylo možné pod současným managementem," dodal Slamečka.

Ministr proto bere prohlášení vedení ČSA beru jako významný krok a je zvědavý, jak se k němu odbory postaví. Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar se k návrhu vyjádřit nechtěl. Radiožurnálu řekl, že si vše musí napřed důkladně prostudovat a také vše probrat s kolegy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar v Radiožurnálu

"Můj pocit z toho je, že si ministerstvo financí a ministerstvo dopravy uvědomují, že tady nějaký problém je a toto je nějaká snaha o řešení," řekl v Radiofóru Gaspar.

Hrozivou ztrátu chtějí ČSA řešit prodejem letadel a propouštěním

České aerolinie budou mít podle Lašáka na konci roku ztrátu dvě a čtvrt miliardy korun. Za poklesem prý stojí hlavně výrazný úbytek cestujících. Lašák to chce řešit akčním plánem na záchranu firmy.

Chce zrušit pravidelné lety do ztrátových destinací New Yorku a Manchesteru a na některých dalších linkách snížit frekvenci spojení. ČSA by podle něj měly také zredukovat svou flotilu. V rámci platné smlouvy mohou vrátit dvě letadla a tři další boeingy prodat. Tím by získali asi půl miliardy korun.

Další úspory aerolinie plánují v personální oblasti. Odejít má maximálně 860 zaměstnanců, z toho asi sto pilotů. ČSA také vyhlásily stop stav na přijímání nových pracovních sil a svým lidem nabízejí zkrácené úvazky nebo neplacené volno. Vedení ČSA věří, že po uplatnění těchto opatření by letecká společnost v příštím roce mohla vykázat už mírný zisk.

K tématu si můžete přečíst:
ČSA hlásí rekordní ztrátu, čeká se propouštění a rušení linek
ČSA nebudou prodávat svůj majetek před privatizací
Ztráta Českých aerolinií se dál prohlubuje
Piloti ČSA píší premiérovi. Stěžují si na postup managementu
Aerolinie Air France - KLM se stáhly ze soutěže o ČSA
Vedení ČSA bude s odbory projednávat možné propouštění
České aerolinie má opustit až 860 lidí ČSA ubývají cestující, aerolinky budou propouštět
ČSA se v prvním čtvrtletí propadly do ztráty 1,3 miliardy korun
Vláda z privatizace Českých aerolinií vyřadila Aeroflot a Odien
Zájem o koupi Českých aerolinií mají čtyři investoři

Igor Maňour, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme