Němečtí experti radí zvýšit důchodový věk na 68 let. ‚Špatně spočítané a nesociální,‘ reagují politici

Poradní sbor německého ministerstva hospodářství navrhl v budoucnu zvýšit důchodový věk na 68 let. Vládní konzervativní unie CDU/CSU a také sociální demokraté (SPD) takovou úpravu odmítají, nesouhlasí s ní ani ministr hospodářství Peter Altmaier. Německo nyní prochází reformou, kdy se důchodový věk postupně do roku 2029 zvyšuje z 65 na 67 let.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senior, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ani toto postupné zvyšování věku pro důchod nezabrání problémům, míní poradní sbor ministerstva hospodářství. Tento panel, jehož doporučení jsou pro ministerstvo nezávazná, uvádí, že od roku 2025 hrozí výrazné problémy s financováním penzí.

Na penzi se státním příspěvkem si spoří 4,4 milionu lidí, uvedlo ministerstvo. Letos jich přibyly 4000

Číst článek

Jako východisko vidí takzvané dynamické svázání důchodového věku s očekávaným věkem dožití. Podle prognóz by tak v roce 2042 měl vzniknout nárok na plný důchod až v 68 letech. Podle údajů statistického úřadu se u dětí narozených v roce 2020 uvádí jako očekávaný věk dožití 78,9 roku v případě mužů a u žen 83,6 roku. ‚Pokud naděje na dožití bude klesat, může se snížit i důchodový věk,‘ uvádí poradní sbor.

Proti úpravě důchodového věku se v úterý ohradil ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU), který zdůraznil, že vládní dohoda nadále počítá s 67 lety. „Tak by to mělo zůstat a to je již roky můj názor,“ napsal na twitteru. Poznamenal, že poradní sbor je nezávislý panel odborníků, jejichž rady nejsou závazné. V reakci na kritiku diskutujících Altmaier znovu dodal, že zvýšení důchodového věku není jeho návrh.

Doporučení odborníků odmítli i ostatní politici. Šéf poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexander Dobrindt uvedl, že něco takového konzervativní unie odmítá. Kancléřský kandidát sociálních demokratů Olaf Scholz prognózu expertů označil za špatně spočítanou a nesociální. Kritikou nešetřili ani Zelení, postkomunistická Levice nebo odboráři.

V Česku je nyní věková hranice pro odchod do důchodu zastropovaná na 65 letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme