Veleba: Čeští spotřebitelé inklinují kvůli E. coli k tuzemským produktům

Zemědělci poškození panikou kolem nákazy zeleniny bakterií EHEC dostanou pomoc z unijní pokladny. Dohodli se na tom na mimořádné schůzce v Lucemburku ministři zemědělství Unie. Zatím ale není jasné s jak vysokým odškodným by mohli zemědělci počítat, ani kterých konkrétně se bude pomoc týkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okurky (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Rovněž není jasné, jaký je zdroj šíření bakterie, která si už převážně v Německu vyžádala více než dvě desítky mrtvých. V minulých dnech se objevila podezření, že by za tím mohly být například španělské okurky, naposled se mluvilo o německých klíčcích. Ani v jednom případě se nic neprokázalo, ale zprávy o tom měly citelný dopad na jejich producenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělci poškození panikou kolem nákazy zeleniny bakterií EHEC dostanou pomoc z unijní pokladny. Ptáme se prezidenta Agrární komory Jana Veleby.

Například španělští farmáři mluví o škodě kolem 200 milionů eur za týden. Návrh Komise počítal s tím, že by mělo být producentům vyplaceno 30 procent ceny jejich produktů. Některé země ale požadovaly až 100 procent. Ve hře je ale spíše jakýsi kompromisní návrh. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jiřího Veleby jsou škody v rámci nákazy E. coli výrazně nižší.

„Jednak děláme zlomek produkce Španělska a druhak u nás nákaza neeskalovala do takové míry, že by se zelenina vyhazovala a podobně. Nicméně čeští zelináři hlásí výrazný propad prodejů salátů, okurek a rajčat. V některých regionech až o padesát procent. Škody bych odhadl v desítkách miliónů korun,“ uvedl Veleba pro Rádio Česko.

Zdroj bakteriální nákazy tedy zatím není znám, jedno je ale jisté, čím delší trasu urazí ta která plodina od zemědělce na stůl konzumenta, tím je riziko případné nákazy vyšší. Otázkou je, zda můžou nynější problémy západních zemědělců naopak pomoct těm tuzemským, tedy že si lidé více zaměří na domácí zdroje.

„Pro české zemědělce je to významná událost. I když španělským kolegům zmíněné neštěstí nepřejeme. Čeští spotřebitelé totiž začínají inklinovat k domácím zemědělským produktům,“ uzavřel Veleba.

Vladimír Kroc, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme