Velká Británie dá do oběhu 75 miliard liber, chce tím zvýšit hospodářský růst

Anglická banka by měla vytisknout celkem 75 miliard liber, za které nakoupí hlavně vládní obligace. Dalšími penězi chce povzbudit hospodářský růst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská libra | Foto: Kateřina Křenová

Britský ekonomický růst se v prvním čtvrtletí zpomalil na pouhou jednu desetinu procenta. Guvernér Anglické banky sir Mervyn King v televizním rozhovoru BBC zdůvodnil injektování 75 miliard liber do ekonomiky zpomalením růstu nejen v Británii, ale po celém světě, například ve Spojených státech a v Číně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krok britské centrální banky komentoval ve Světě o desáté analytik České spořitelny Luboš Mokráš

Anglická banka dává do oběhu 75 miliard liber skupováním vládních obligací ve snaze přimět komerční banky k rozsáhlejšímu poskytování úvěru britským firmám. Ty by pak měly dát impuls k urychlení růstu. Nicméně tento krok podle odborníků nese riziko zvýšení inflace.

Přepokládalo se, že britská centrální banka k tomuto přistoupí až v listopadu. Podle analytika České spořitelny Luboše Mokráše, že za urychlením celé akce jsou zhoršující se vyhlídky světového i britského hospodářství.

„Britská centrální banka se snaží být preventivní a uvolnit měnovou politiku dřív, než dojde k dramatickému zpomalení,“ poznamenal Mokráš ve Světě o desáté. Britské ekonomice to ale podle něj může pomoci jen částečně.

„Ovšem těžko se dá předpokládat, že to bude samo stačit na to, aby ochránilo britskou ekonomiku před vlivy především evropské dluhové krize a následného zpomalení evropských ekonomik. Částečně také Británii pomůže to, že díky kvantitativnímu uvolňování oslabí britská libra, a tím se poněkud zlepší konkurenceschopnost britského exportu."

12 britským bankám snížen rating

Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes zhoršila úvěrové hodnocení 12 britských finančních institucí, včetně státní banky Royal Bank of Scotland. Té zhoršila rating o dva stupně na A2.

„Toto snížení ratingu souvisí se situací na finančním trhu a se zhoršeným výhledem ekonomik, takže zase se prokázalo, že britská centrální banka postupuje preventivně. To znamená, snaží se zasáhnout dříve, než se problémy vyhrotí. A to snížení ratingu vlastně dává centrální bance za pravdu, protože ukazuje, že i ratingová agentura vidí perspektivu ekonomiky a finančního sektoru negativně,“ vysvětlil Luboš Mokráš.

Milan Kocourek, Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme