Británie si v květnu půjčila rekordní částku. Veřejný dluh přesáhl sto procent hrubého domácího produktu
Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu korun). Veřejný dluh Velké Británie tak poprvé od roku 1963 překročil sto procent hrubého domácího produktu. Vyplývá to z pátečních údajů britského statistického úřadu.
Na konci května dluh britského veřejného sektoru podle statistiků činil 1,95 bilionu liber, tedy 100,9 procenta hrubého domácího produktu. Vláda si za duben a květen, tedy za první dva měsíce nynějšího fiskálního roku, půjčila celkem 103,7 miliardy liber. To je o 87 miliard liber více než ve stejném období před rokem, napsala agentura Reuters.
Britská ekonomika v dubnu v důsledku koronavirové krize klesla oproti předchozímu měsíci o rekordních 20,4 procenta. Británie patří k zemím nejhůře zasaženým šířením koronaviru. V počtu úmrtí lidí s nemocí covid-19 je třetí na světě po Spojených státech a Brazílii, v počtu dosud potvrzených případů nákazy je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá.
Britská centrální banka tento týden upozornila na rostoucí důkazy toho, že dopady koronaviru na ekonomiku budou mírnější, než se původně předpokládalo. Varovala však, že hospodářské vyhlídky zůstávají nejisté. Dřívější scénáře centrální banky signalizovaly, že britská ekonomika by ve druhém čtvrtletí mohla klesnout až o 25 procent.