‚Není to udržitelné ani poctivé.‘ Británie hodlá zpřísnit daň z tržeb pro velké internetové firmy

Británie hodlá od dubna 2020 zavést daň z tržeb velkých internetových podniků, jako je Google, Facebook nebo Amazon. Chce tak zajistit jejich spravedlivější zdanění. V pravidelné podzimní zprávě o vývoji rozpočtu o tom informoval britský ministr financí Philip Hammond. Firmy, jako je Facebook či Amazon čelí kritice kvůli nízkým daním, které v Británii platí ze svých zisků, upozorňuje server BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Google. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Není udržitelné ani poctivé, že digitální platformy mohou v Británii vytvářet značné hodnoty, aniž by tady platily daně,“ uvedl Hammond.

Zuckerberg by měl skončit v roli šéfa Facebooku, žádají investoři. Na jeho sesazení jim ale chybí hlasy

Číst článek

Nová daň bude činit dvě procenta z tržeb, které internetové podniky vytvoří v Británii. Bude se týkat pouze ziskových firem s globálními tržbami ve výši nejméně 500 milionů liber ročně. Toto omezení má zajistit, že daň dolehne spíše na „zavedené technologické giganty“ než na začínající podniky.

Podle Hammonda se předpokládá, že nová daň vynese ročně přes 400 milionů liber, tj. přes 11,6 miliardy korun.

O zavedení podobné daně nyní jedná také Evropská unie, kterou Británie v březnu příštího roku hodlá opustit. Evropská komise v březnu představila návrh na zavedení tříprocentní daně z tržeb velkých digitálních podniků, jako je Google či Facebook, které čelí obvinění, že v rámci unie přesměrovávají své zisky do zemí s nižší daňovou zátěží.

Zvýšení daní

Unijní ministři financí se shodli na tom, že daňová pravila je zapotřebí změnit tak, aby se zvýšilo zdanění digitálních služeb. Nejsou ale jednotní v názoru na to, jakým způsobem by se mělo postupovat.

Facebook přiznal, že sdílel data uživatelů s čínskými výrobci telefonů

Číst článek

Některé menší země s nižšími daňovými sazbami (například Irsko) chtějí, aby změny v rámci Evropské unie postupovaly v souladu s globální reformou zdanění digitálních aktivit, o které se již řadu let diskutuje.

Irsko, Finsko, Švédsko a Česká republika nedávno varovaly, že by postup navrhovaný Evropskou komisí mohl porušovat mezinárodní smluvní závazky.

Hammond v pondělí prohlásil, že Británie nemůže donekonečna jednat s ostatními zeměmi o globálním řešení této problematiky. Russ Shaw z nevládní organizace Tech London Advocates nicméně varoval, že zavedení daně bez koordinace se Spojenými státy a Evropskou unií pouze prohloubí izolaci Británie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme