Venezuela plánuje vlastní virtuální měnu. Doufá, že 'Petro' vyřeší její ekonomické problémy

Venezuela vytvoří novou kryptoměnu. Oznámil to venezuelský prezident Nicolás Maduro s tím, že krok má zemi pomoct v boji proti "finanční blokádě" vedené Spojenými státy. Nová virtuální měna bude podle venezuelské hlavy státu krytá státními rezervami surovin a ponese jméno Petro.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro | Zdroj: Reuters/Miraflores Palace

Prezident Maduro v nedělním projevu přenášeném státní televizí mimo jiné prohlásil, že „21. století je tady“. Uvedl, že venezuelská kryptoměna bude krytá státními rezervami zlata, ropy, zemního plynu a diamantů. Zatím není jasné, kdy začne nová měna fungovat.

Lídři venezuelské opozice se podle agentury Reuters oznámení vysmáli. Někteří opoziční poslanci pochybují, jestli měna někdy vznikne, a označují prezidenta za klauna. Také uvedli, že krok musí schválit parlament.

Venezuelané začínají místo bolívaru obchodovat s vlasy. Vydělávají tak na jídlo i léky

Číst článek

Petro má podle Madura zemi pomoct v překonání finanční blokády a získání peněz ze zahraničí na hospodářský a sociální rozvoj země. Podle agentury Reuters jde o reakci na hospodářské sankce ze strany Spojených států. Jejich cílem je mimo jiné znemožnit Venezuele přístup na finanční trhy a omezit nákup venezuelských dluhopisů.

Podle BBC chce Maduro novou kryptoměnu vyžít zejména na splátky zahraničním věřitelům. Britský list Guardian zase připomíná, že virtuální měny, zejména pak bitcoin, mají ve Venezuele řadu zastánců. Mnozí je využívají, aby za ně nakoupili dolary, obešli různé ekonomické kontroly nebo nakupovali na internetu.

Venezuela se už čtyři roky potýká s hospodářskou recesí způsobenou propadem globálních cen ropy a selháním socialistického řízení ekonomiky. Doplácí na to miliony Venezuelanů, kteří mají omezený přístup k potravinám a lékům, ať už kvůli tomu, že si je nemůžou dovolit nebo že nejsou k dostání. Hodnota bolívaru, oficiální venezuelské měny, stále klesá.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme